| Mariela_1621 a întrebat:

De ce ateii se considera discriminati?
si ce este atat de periculos in religie?
va fi lumea mai buna fara religie?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu ateii sunt cei care se considera discriminati, ci, se pare ca teistii. Altfel, cum iti explici faptul ca vor tot timpul aprobarea celorlalti? Cer tot timpul parerea celorlalti despre cate o virgula sau cuvant din Biblie, cersind pur si simplu aprobarea, asteptand o mangaiere pe crestet pentru credinta lor oarba in ceva imaterial.
E interesant faptul ca nu ateii, ci credinciosii manifesta o perpetua nesiguranta.
Daca te-ai uita un pic la intrebarile de pe site, ai observa ca sunt foarte multi useri care nu au decat o unica preocupare: cititul Bibliei cap-coada, coada-cap, canturi si cotor. Ateii au un orizont mult mai larg. Ei mai citesc si alte carti, mai discuta si despre alte subiecte.
Religiile in sine nu sunt periculoase. Periculosi sunt doar adeptii lor cazuti in bigotism.

32 răspunsuri:
| syme a răspuns:

Mih33,
Gasesti in raspunsul pe care i l-am dat lui crispy raspunsul si pentru tine.
Lectura faina sa ai.

| 非有神论者 a răspuns:

"Totusi, trebuie sa fie o realitate obiectiva care face diferentiere intre credinte - si indiferent ce credem noi despre aceasta realitate, realitatea este asa cum este si nu este cum credem noi decat daca noi credem despre ea ceea ce este adevarat."
edit: imi cer scuze pentru ce am scris pe aici... dar sunt prea multi cred, credem.