| anonim_4396 a întrebat:

De ce ateii vorbeste despre religie mai mult decat ceilalti?

31 răspunsuri:
| maiAm8conturi a răspuns:

Da, in masura in care religia si bisericile atenteaza la buzunarul tau, e bine sa iei in discutie aceste aspecte si sa iei atitudine.In schimb nu cred ca intereseaza pe cineva, modul in care isi petrece duminicile sau sarbatorile.

| heyromania a răspuns:

Te rooog frumos numai ucis limba romana:)) Atei vorbesc despre religie deoarece sunt niste nimicuri care vor sa se bage singuri in seama.Crezi ca crestinii s-au legat vreodata de atei decat prin misiune NU niciodata, pe cand atei in gandul lor "Hai sa le-o facem daca ei nu". Am raspuns la o intrebare foarte corect niciun ateu n-a mai zis ceva. Uite link-ul de la intrebare http://www.tpu.ro/......or-tot-ce/

| Inferno a răspuns (pentru heyromania):

Incredibil,dupa ce ca postarea de la intrebarea anterioara este jalnica, aduci un link pentru a te lauda cu ea. "dar copacii, florile, materiile prime de cine au fost create. Sa nu-mi zici ca omul le-a creat..." Incredibil, prima data cand vad o asemenea incultura. In afara de faptul ca te faci de ras punand intrebari ca aceasta (cine a "creat" copacii?) ce crezi ca mai obtii?

"Te rooog frumos numai ucis limba romanalaughing" Faci observatie acestui utilizator pentru modul neglijabil in care a pus intrebarea, facand un dezacord, dar imediat dupa ne dovedesti ca si tu te regasesti in aceiasi situatie ca el. " Atei vorbesc..."
"Atei" nu vorbesc despre nimic, poate ateii vorbesc.

| Dorugar a răspuns (pentru heyromania):

Esti de o incultura crunta!
In timp ce ateii nu au ucis pe nimeni pentru credinta, crestinii au ucis milioane de atei sau pagani pentru necredinta!
Gandul unui ateu militant ca mine este acela sa demaste sarlatania religioasa prin care se prosteste lumea si se distrug tineri nevinovati!

| TrentonChase a răspuns (pentru Inferno):

Alaltaieri la liceu la mine in clasa s-a pus o intrebare la ora de psihologie : "De ce merii fac mere?" Dupa un minut de creiere stoarse si hlizeli "o iluminata", a dat un raspuns pe care multi oameni de stiinta si savanti l-ar trece ca a doua mare revelatie dupa Teorema relativitatii formulata de Einstein, "Simplu, pentru ca asa L-a facut Dumnezeu! " si s-a asezat jos uitandu-se in jurul ei ca sa vada daca nu cumva au lesinat cativa colegi din cauza genialitatii ei iesite din comun. A fost una din zilele in care mi-ar fi venit sa ma arunc pe fereastra, pacat ca suntem la coada Europei, macar daca s-ar face si la noi Evolutionismul...

| Bogdean a răspuns (pentru heyromania):

Domn' profesor, eu eram ironic cu "ateii vorbeste"... da' tu nu cred ca erai ironic cu "numai" in loc de "nu mai", "atei" in loc de "ateii", "niciun" in loc de "nici un"... happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru heyromania):

Crestinii se leaga de toti laughing

Daca cineva nu iti mai raspunde nu e pentru ca nu are ce sa raspunda, uneori e pentru ca nu merita efortul.

| Thunderstruck a răspuns (pentru heyromania):

Nu mai*, ucide*, ateii*, nici un*. Daca te corectez si la exprimare, ar trebui sa scriu mai mult ca tine. Apropo, raspunsul tau e unul extrem de bun, nu inteleg de ce nu ai primit inca un premiu nobel.

| heyromania a răspuns (pentru Inferno):

1 la mana Te rog raspunde la intrebare cine a creat copacii si nu stii si vrei sa o dai cu cartile de povesti.Dezvolta ideea cu incultura n-am observat nici o incultura imi pare rau. Cand ai aflat cuvantul '"incultura" de vrei sa-l folosesti asa des. 2 la mina Te rooog frumos numai ucis limba romana a fost o gluma, daca cumva n-ai observat emoticonul acela. Si te roog scuza-ma daca am anagramat limba romana Te rog frumos numai ucide limba romana, asa e bine?

| heyromania a răspuns (pentru Dorugar):

Te rog simplu da-mi un exemplu si apoi iti dau eu atatea exemple. Eu iti dau zece pana la 50 pe cand tu imi dai numai unul care de altfel si ti-l cer.

| heyromania a răspuns (pentru Bogdean):

Oare sa-ti amintesc ca inainte cu vreo cativa anii parca se scria niun legat eu cel putin asa imi amintesc. Atei in loc de ateii si numai in loc de nu mai imi pare foarte rau domnul membru al academiei romana si specialist in gramatica care nu a auzit in limba romana de cuvantul "GRABA"

| Dorugar a răspuns (pentru heyromania):

Este destul de trist ca ai acceptat sa devii crestina fara sa te fi documentat in privinta istoriei bisericii crestine!
Daca cunosteai macar un pic de istorie nu mai imi cereai sa=ti dau exemple ca le aveai deja in fata nasului!

| Inferno a răspuns (pentru heyromania):

Vad ca insisti pe aceiasi prostie cu copacii. Raspunsul este simplu: nimeni nu a creat copacii.
Nu ma refeream la acea gluma despre limba romana si la greselile ce au urmat dupa, una dintre ele fiin legata de cuvantul "atei".
"Atei vorbesc despre religie..." Corect era "ateii vorbesc despre religie..." Cu doi "i" la cuvantul atei.

| hunterpainting a răspuns:

Pentru ca asa isi demonstreaza superioritatea.

| RAY a răspuns:

Eu vb la modul personal, eu intru ca n-am ce face, daca as avea nu as intra si imi plac discutile cu uni crestini sunt comice mai ales argumentele pro dumnezeu sunt de o comedie mare

| Mădă0611 a răspuns:

Poate pentru ca peste tot auzi vorbindu-se despre religie, peste tot dai peste oameni care nu cauta decat sa corupa mintile celor slabi, asta fiind scopul lor.
"Filmul Prometheus, regizat de Ridley Scott, este criticat de Vatican. Ce controverse religioase a starnit cel mai popular film science fiction al anului." Ei, iti vine sau nu sa vorbesti despre religie?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Il cauta pe Dumnezeu unde nu trebuie, nu aici pe genunchi si din Cuvant trebuie!

| Dorugar a răspuns:

Ateii nu vorbeste mai mult de religie decat credinciosii, ei vorbeste doar atunci cand incepe credinciosii sa turuie prostii

| Miauti a răspuns:

Pentru ca vor sa creada si ei in ceva laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ateii vorbesc, bogdean.este mai multi atei.deci vorbesc.

| casablanca40 a răspuns:

Ideea este ca crestinii nu simt nicio retinere in a-si impartii parerile despre religie, ba chiar sunt si incurajati. In schimb daca un ateu face asta, ei sunt intrebati si luati la misto "de ce se baga unde nu-i de ei?". Ateii lupta pentru adevarul lor, exact ca crestinii, problema este ca ateii au dovezi pentru teoriile lor, iar crestinii n-au sau n-au nevoie.

| TrentonChase a răspuns:

Pentru ca ei cunosc in general mai multa religie decat credinciosii

| loIosaurus a răspuns:

Scrii ca un ateu.

| Inferno a răspuns (pentru loIosaurus):

De ce nu te comporti civilizat si nu dai raspunsuri serioase? E mai amuzant sa fii asa? De ce nu-ti expui ideile intr-un mod civilizat? De ce nu se poate avea o discutie cu tine? Ai sa-mi raspunzi? Ai sa-mi dai ignore? Ce-ai sa-mi faci? De ce?

| TrentonChase a răspuns (pentru Inferno):

R: E doar un troll daca il raportam cat mai multi o sa i inchida contul, dar pariu ca isi mai face unul.

| Inferno a răspuns (pentru TrentonChase):

Daca te uitit atent la raspunsurile lui ai sa vezi ca si el crede cea ce spune. Nu cred ca-si bate joc de noi, chiar asta e parerea lui despre atei. De exemplu ce logica ar avea sa puna o intrebare ca cea pe care a pus-o despre atei si necredinciosi? Nu e nimic amuzant sau ironic in acea intrebare, pare parerea unui om care este convins de cea ce spune.

| TrentonChase a răspuns (pentru Inferno):

Da, poate o fi chiar asa, dar daca ai observat este un singur personaj de pe acest site care isi tot face conturi furand nume de la unii atei de pe aici, asta nu e un fel de trolling? Pun pariu ca e acelasi care ti-a clonat si tie contul, eu cred ca o fi vreun crestin de pe aici care e mai consacrat si nu doreste sa isi strice reputatia pe contul original si face tot felul de "farse", omu nu prea stie ce sa faca cu timpul liber...

| Inferno a răspuns (pentru TrentonChase):

Eu cred ca este un CRESTIN mai vechi de aici care si neputand sa-si spuna adevarata parere despre ateism depre contul sau adevarat (probabil pentru ca ii este jena chiar si de crestini) apeleaza la alte conturi.
Sunt convins ca este cel ce mi-a clonat contul meu.
Banuiesc eu cine este... dar mi-e sa nu gresesc.
Tu ce crezi?

| Inferno a răspuns (pentru TrentonChase):

Nu un ateu, un crestin

| Inferno a răspuns (pentru TrentonChase):

Am scris ateu in loc de crestin, scuze.

| TrentonChase a răspuns (pentru Inferno):

Nu-i nimic...am raspuns deja mai sus care era parerea mea