| RAY a întrebat:

De ce se aduc atatea atacuri împotriva ştiinţei dar se folosesc de ea?

https://www.tpu.ro/......a-o-farsa/

acum 32 minute | Nilsson explică (pentru Romanul86):
Iar Darwin e profetul lor care a proorocit ca in viitor se vor gasi si dovezile necesare ale teoriei lui.
Inca asteptam sa se implineasca profetia, pana atunci trebuie sa credem cu toata piosenia in Sfanta Stiinta si Preacuvioasa Evolutia happy

Minciuna, nu trebuie sa crezi in stiinta,nimeni nu te obliga,dar daca nu crezi in Dumnezeu arzi vesnic in iad, asta e diferenta, daca nu crezi in stiinta ce cauti la doctor? De ce te folosesti de ceea ce ofera stiinta?

Acel articol este copiat de pe un site creationist care nu ofera nici o dovada, un articol scris de un pastor din America care este împotriva ştiinţei.

13 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Dar cine a zis ceva impotriva stiintei? Daca esti impotriva teoriei evolutiei esti impotriva stiintei? Majoritatea tehnologiei, medicinei de azi nu are legatura cu teoria evolutiei.
Despre asta este vorba, despre teoria evolutiei, nu despre stiinta in general.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Daca minti ca teoria evolutiei e gresita da e un atac la adresa stiintei iar faza cu medicina evolutia unui virus, microb se intelege prin teoria evolutiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca platesti taxe. De ce nu se ofera scutire de taxe pentru credinciosi si sunt impuse oricum?
P.S. Zic si eu, mi se rupe de fapt de topic, pare a fi doar intre tine si Nilsson.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De ce biserica nu are taxe?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai daca tot platesc taxe pentru sanatate macar sa mearga la dr. asta era ideea.

| relian a răspuns (pentru RAY):

Nu are taxe pentru ca este non profit laughing asa o baga ei, si asa si fac, chiar daca au bani ii baga in tot felul de chestii.
Bine nu este cazul cu biserica din RO care este o biserica de stat, astia consuma din bugetu statului exact degeaba, ca niste praziti, ca pana la urma biserica nu-ti este de folos cu mai nimic.Biserica nu mai are nici un rol.
man pana la urma traim intr-o societate, avem niste regului asa ca nu se mai poate face nimic. DBaca oamenii vor biserica si platesc pentru asta e fix treaba lor. Daca merg la doctori si platesc la fel este fix treaba lor. Daca vorbesc despre stiinta sau ce spui tu negativ, la fel este fix treaba lor.Fiecare are dreptu a se exprima liber laughing asa unde am ajunge sa nu le dam voie sa vorbeasca? Pai ce faci vrei sa traiesti intr-o lume dictatoriala? Deci nu te mai agita atat, tu vezi-ti de treaba ta, religiosii nu te deranjeaza pe tine cu nimic, cel putin astia crestinii, asa ca nu vad ce ai cu ei laughing oamenii platesc taxe, e treaba lor ce gandesc sau ce fac.

| AC4S4 a răspuns (pentru relian):

Romania nu are biserica de stat. Anglia, Norvegia, Grecia au.

| relian a răspuns (pentru AC4S4):

Asa stii tu sau cine ti-a zis tie ca BOR este o biserica privata? Nu mai sune si altora tampeniile astea.BOR este biserica de stat,apartine statului Roman,asta asa ca idee, BOR apartine statului stii de cand? De cad Cuza lea confiscat tot bisericii si a trecut totu in proprietatea statului.C a ar fi fine sa fie privatizat BOR wow ce bine mi/ar parea, si ce bine ar prinde mormanele de bani ce sau strange din privatizarea BOR, ar avea talharii ce sa fure destul timp laughing.C hestia e ca la tmalhari le este frica de biserica, biserica ar putea intoarce oamenii impotriva lor.
Angli/a au biserica de stat, asa stii tu? Scuze dar c red ca esti pe linga total.Mai pune mana si mai citeste, ai net, calculator doar un clik sa dai e google si aflai cum sta treaba.
Afkla ca toti preotii din RO sunt platiti de stat, adica lucreaza la stat cum zic oamenii, deci sunt bugetari, pe langa asta baga in buzunar tot ce iau de la prostime laughing ban i care nu sunt impozitati.De aia au preotii masini averi. DNar poate o sa mai/ apara un Cuza sa scoata la vanzare biserica sa le scoata din buzunare tot ce au.

| AC4S4 a răspuns (pentru relian):

Îmi zici mie că nu știu ce vorbesc, dar văd că tu ești cel care nu te-ai informat.
Art. 9. din Legea nr. 489/2006 : "În România nu există religie de stat; statul este neutru față de orice credință religioasă sau ideologie atee."
Statul acordă mulți bani bisericilor, dar nu din obligație, ci pentru că așa vor. Dacă era biserică de stat, statul ar fi trebuit obligatorily să aloce bani acelei biserici.
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Religie_de_stat

| relian a răspuns (pentru AC4S4):

Stii zicala aia multi vad putini pricep? Ti se aplica de minune laughing ce spun eu si ce arati tu, sau mai degraba ce arati tu ai priceput in gura laughing tu ai dat explicatia religiei de stat, care se pare nici aia nu stii ce inseamna.
Eu am spus ca BOR apartine statului roman, deci tu trebuie sa arati unde spne ca BOR este biserica independenta ai priceput?
Afla ca BOR apartine staului si ca orice tine de stat primeste bani de la buget.toti preotii au salariu de la stat. Poti verifica lucru asta intreband orice popa.Nu trebuie sa cauti pe net, intreaba un popa daca el are salariu si de unde anume vine acel salariu.
Biserici ortoxe romanesti sunt si in afara granitelor, iar si alea apartin tot statului roman, sunt sustinute de stat, aia sunt platiti de statu roman.
Nu veni cu dictionar sa arati ce inseamna biserica de stat.nus curios,arata ca BOR este o biserica independenta asa cum este cazul tarilor capitaliste,doara in tarile foste comuniste biserica apartine statului,ca asa era in comunism,toti trebuie sa apartina statului.
Pune mana si pe o istorie si mai citeste, ori intreaba si un preot ca idee daca agreaza in vreau fel pe Alexandru Cuza, biserica roma si acum il urasete de moarte ca ia lasat cu ochii in soare.
Biserica romana a primit tot ce aveau de unde? Ca nu s-au nascut aia cu averi, terenuri etc, tot ce au acumulat era donat tot de stat, de voievod cum se spnea pe vremuri.Ca urmare tot ce are biserica provebea de la stat, de la voievod, care dadea terenuri, bani catre biserica, asa era moda pe atunci.Deci daca un voievod putea da ceva cuiva, la fel de bine putea si confisca, lucru asta s-a intamplat in 1800 toamna cand Cuza a confiscat bisericii romane tot ce aveau, adica domnu d a, dar tot domnu si ia inapoi laughing asta sa intinmplat.De atunci biserica a ramas in custodia staului roman pana in prezent.
In formatile astea nu le gasesti pe net, mai ales astzi cand daca spui ceva sar barbosii ca arsi.Le gasesti in istorie aia istoria normala nu a religiilor, biserica nici macar nu aminteste de Cuza Chair bate campii spne ca ei sau desprins de nu stiu unde de biserica greaca bla bla povestea lu peste prajit.Nu stau acum sa caut sa iti arat, te las sa crezi ce vrei tu.Dar ca idee inreaba un popa daca are salariu si de la cine vine laughing boneinteles ca biserica il aduce, sefu lui ca doar nu-i aduce salariu Dragnea laughing Dar acei bani provin din bugetu statului.De asemenea statu aloca sume pentru reparatii si ce mai se face. Spui ca daca apartinea statului era obligat sai aloce statu bani biserici? Sa le aloce bani pentru ce anume? Tu cred ca visezi tataie laughing dar tot malaiu dat de lume merge cmva la stat? Spitalele apartin de cine? Ai vzut tu vreun spital al statului reparat? Eu am vazut ca toate sunt intr-o stare jalnica, cade tavanele peste lume, mizerie crunta.Deci sa inteleg spitalele nu apartin staului? Ca vorba aia dac a ar fi apartinut ar fi fost alocati bani obligatoriu,am fi avut spitale brici nu?laughing Deci se aloca bani de la buget pentru biserica,stai tu linistit dar banii aia acopera salariile, ce salarii au aia, unde pui ca este o armata de barbosi, statu n-are bani sa repare o prapadita de scoala laughing o sa vii sa spui ca nici scolile nu apartin staului ca is vai mama lor, iar daca apartineau ar fi trebuie sa arate perfect laughing dupa logica ta.
Deci obligat biserica primeste bani de la bugetu statului, doar ca tu habar nu ai de asa ceva.

| relian a răspuns (pentru AC4S4):

Https://www.historia.ro/......pa-de-lemn

Citeste si tu, mai afli una alta, nu citit numa ce spune biserica.Vezi acolo gasesti destule chestii interesante.
Deci biserica este platita din banii populatiei, orice biserica care se face se face din banii oamenilor, deci apartine statului.Tu ce crezi ca reprezinta statu dupa tine? Poate cine stie ce idei mai ai.Statu reprezinta tot ce misca si ce nu misca in aceasta tara,cu alte cuvinte tot ce se afla pe teritoriu asta apartine tuturor romanilor,si tu si eu si oricine avem o bucatica din orice biserica,din orice teren sau ban care ajunge catre biserica.
Statu da din buget bani sa plateasca preotii,nu impoziteaza nimic catre biserica,nici o donatie nimic, asta pentru ai ajuta, astia nu-s bani sau ce anume sunt? Deci biserica nu apartine unei persoane, sau mai multor persoane, aparine tuturor, deci putem spune ca apartine statului.De exemplu o biserica noua zii tu una biserica lu sf asteapta poate fi o biserica privata,apartine cuiva,eu ma apuc fac o biserica aia este a mea,dar desigur ca trebuie sa ma aliniez cu ce zice legea,ca nu traim in jungla,dar in acest caz statu roman nu imi da mie nimic. Exista si nemultumuri in situatia asta privind religiile,pentru ca statu acorda salarii numai catre BOR biserica aventista sau alte biserici nu primeste absolut nici un ajutor din partea statului.
Eu de ex daca as fi fost domnitor,rege dictator :)) as fi scos BOR la privatizare :)) pe bune,nu i-as fi desfiintat deloc, biserica este o sursa sau ar putea deveni o sursa buna de venit la bugetu statului :)) deci daca eu eram dictator, scoteam BOR a privatizare asa cum sau vandut toate institutiile, fabrici, uzine etc, pe motiv ca nu erau rentabile.Deci BOR nu este rentabila :)) as fi scos-o la privatizare,as fi vandut totate bisericile,orice tine de BOR las fi vandut,prioritate avand bineinteles preotiii, sa pot sai storc de bani de la saltele, apoi putand fi cumparate si de altii, cum ar fi persoane gen Becalii, din astia pute tara, asta ar fi cumprat sigur vreo 3-4 biserici, cateva manastiri, iti dai seama cat banet as fi strans? Cu banetu asta un munte de bani, as fi putut sa repar sau sa construiesc spitale noi, scoli noi, moderne in toata tara :)). Plus de asta initial nu as fi spus ce mai am de gand.Salariile catre preoti le-as fi taiat odata ce i-am privatizat, altii bani care ar fi putut ramane la buget.Bani alocati pentru apa, curent electric si alte de genu asta la fel, ar fi ramas in bugetu statului.Sar fi strans mormane de bani, cu care as fi putut face destule in tara asta.
Dupa preotii sa traiasca din donatii, din ce da omu, enoriasu, ca si asa de acolo provin cei mai multi bani.
Dupa tu daca ai fi vrut sa dai tot ce ai unei biserici sa fii sanatos, dar nu trebuie sa fiu eu obligat sai sustin pe barbosi :)) de ce sa sustin barbosii si pe altii nu? Ori dam la toti ori nu mai dam la nici unu.Atunci privatizarea e singura optiune buna si corecta.Sai vad eu atunci pe barbosi ce or sa faca,de abia atunci poate o sa le vina mintea la cap,sa se ocupe de oamenii, pentru ca asta a fost rolul lor initial, sa te ocupi de om, sal sfatui, sa il inveti ce este bun, ce este corect.In felul acesta barbosu o sa aiba tot interesu sa faca ce anume? Sa invete oamenii sa voteze cei bun, astfel ca oamenii sa poata sa aiba joburi, sa aiba ce sa-i dea si lui.Acum pe barbos il doare la palarie,el oricum primeste bani de undeva,indiferent ca omu are job sau nu,Dracnea asta lucreaza gaseste el bani, se imprumuta, aduce oamu la sapa de lemn, dar nu si pe barbos, care profita de pe urma tuturora.
Deci BOR poate fi scoasa la privatizare, daca ar veni unu cu coai.e sa-i puna pe toti cu botu pe labe.Nu siar ridica in cap pe nimeni, ca nu ar darama bisericile, din contra leass pune ca poat sa faca ce vor :))

| AC4S4 a răspuns (pentru relian):

Tu habar nu ai ce ai scris: "Bine nu este cazul cu biserica din RO care este o biserica de stat". Nu ai spus ca BOR apartine statului roman, ai spus ca BOR este biserica de stat. Biserica Ortodoxa Romana nu este biserica de stat.
Nu sunt ortodox, parintii si bunicii mei nu sunt ortodocsi, iti dai seama ca nu cunosc niciun preot ortodox ca sa il intreb. Fiecare cult primeste bani de la stat, nu doar cultul ortodox. Exista 18 culte si toate primesc bani.
Constitutia Romaniei Art. 29: (5) "Cultele religioase sunt autonome faţă de stat şi se bucură de sprijinul acestuia..."

Eu nu iti zic parerea mea, e scris in constitutie, Romania este un stat secular, nu are religie de stat/biserica de stat. Cultele religioase sunt autonome fata de stat.

| relian a răspuns (pentru AC4S4):

Frate am spu, s ca tot omu asa mai popular vorbind, ca biserica este de stat, ca asa se exprima majoritatea oamenilor e la stat, lucrezi la stat si etc.Ca aprtine statului sau ce o fi de stat tot un drac este.Ca nu are putere decizionala asta da asa e.Asa stii tu ca orice cult primeste bani de la stat? te inseli, intreaba pe aic la categoria religie pe aia sa vezi.Nu trebuie sa cunosti preoti sa intrebi, biserici sunt peste tot.Da culetel religioase dar nu si BOR laughing se bucura de autonomie asa este, doar ca BOR haleste bani buni de la bugetu statului, pe cand alte culte ioc.Hai ca nu are rost sa ma contrazic cu tine ca tu oricum tot pea ta o tii, asa ca bafta cu biserica ta care o fi.Eu am aratat ce as face cu bisericile leas privatiza,nimic sa nu primeasca de la stat, biserica nu mai are nici un rol in societate astazi, este doar de decor, as putea spune ca este o institutie parazita, de fapt exact asa si este, paraziteaza societatea umana laughing