NOname
| NOname a întrebat:

De ce se cere egalitate (în drepturi şi obligaţii), iar când aceleaşi reguli, care ţin de bun simţ şi un comportament decent, civilizat în societate, sunt aplicate tuturor, cei care le încalcă şi sunt penalizaţi (plus susţinătorii lor) protestează cu atâta vehemenţă? Sau egalitatea se cere doar atunci, când e în favoarea lor? Aplicarea regulilor se doreşte a fi selectivă? Vor să închidem ochii la un limbaj într-atât de vulgar, încât nici măcar nu poate fi reprodus, la ameninţările cu moartea, la calomniile şi atacurile la persoană?
Prea miroase a ipocrizie, iar de subiectivitate nici nu mai zic. Vouă nu?
Dacă pretind (!) că sunt corecţi, n-ar trebui să fie corecţi până la capăt? Sau unii sunt mai egali ca alţii?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru ca unii au numai drepturi, nu si obligatii.Nu stiu ca trebuie sa respecte ca sa fie respectati. Poate ca este vorba de educatie, de bunul simt.Sau pentru ei poate este un mod de viata.Fac ce vreau, folosesc cuvinte indecente, vulgare sau batjocoritoare.

21 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Apropo, asta numesc eu "dovezi":

1. http://i.imgur.com/2gqD9.jpg
2. http://i.imgur.com/yUVT8.jpg
3. http://i.imgur.com/6N6V6.jpg
4. http://i.imgur.com/xpUrg.jpg

http://www.tpu.ro/......a-voastra/

O întrebare care a fost raportată (de autor: http://www.tpu.ro/utilizator/aktwq, care are şi conturi multiple, de pe care atacă liniştit, fără să-şi păteze contul principal, şi se votează singur: http://www.tpu.ro/utilizator/fflw ) de mai multe ori la rând şi respostată pe site, pentru că nu încălca regulamentul. Dar faptul că era incomodă pentru unii, arătând adevărata lor faţă, i-a determinat să scape de ea, ca să nu existe dovezi. Prea târziu însă. Dovezile există deja.

Nu încerc să par ceea ce nu sunt. Doar spun ceea ce gândesc. Dacă unii nu cred că mai există şi oameni ca mine, este strict problema lor. Şi nu vreau să fiu plăcută de toţi, ceea ce ar fi şi imposibil. Vreau doar să nu mai fiu acuzată de ceva ce n-am făcut şi să fiu lăsată să-mi desfăşor activitatea în linişte.
Dacă e să fim corecţi, să fim corecţi până la capăt!
Dacă aveţi ceva împotriva mea, măcar argumentaţi-vă părerile, aduceţi dovezi! Că să arunce cu insulte şi ironizări de prost gust poate oricine!

NOname
| NOname explică:

Iar print screen-urile legate de utilizatorul Kronstadt au surprins un limbaj într-atât de vulgar, încât aceştia nu pot fi postate pe un site public, plin de copii. Cine doreşte dovezi ale comportamentului lui, să le ceară administraţiei site-ului! A avut un limbaj într-atât de vulgar şi violent, încât administratorii au fost nevoiţi să-i şteargă postările respective, avertizandu-l de fiecare dată, că dacă nu se va opri, va fi penalizat. Nu era suficient să fie doar raportate, dar să apară în continuare pe contul lui, pentru că tot exista un risc să fie citite de minori. Din acest motiv unii, care au mai şi lipsit în acea perioadă, nici nu ştiu despre ce exact este vorba şi îl apără fără cunoştinţă de cauză.
Şi vă asigur, că nu m-a jignit/înjurat doar pe mine fără motiv, fără să-l fi provocat cu ceva, ci a făcut-o cu mai mulţi utilizatori, obligându-i să-l raporteze. Şi sunt de părere că un astfel de comportament nu putea să Nu fie penalizat în vreun fel.
El este singurul vinovat pentru ce i se întâmplă. Nimeni nu l-a pus să înjure, să ameninţe, să calomnieze... Această suspendare este strict meritul lui.
Nu-i reproşezi victimei unui abuz, că agresorul e după gratii!

| harciog a răspuns:

Comunismul de asta a esuat.Credea intr-o utopie numita"egalitatea intre oameni" si nasterea omului nou, deci este logic ca el respingea din start omul asa cum era el si deci lupta impotriva naturii umane.De acea spun ca nu exista egalitate in drepturi, nu exista corectitudine, nu exista decit ce putem accepta si ce nu putem accepta.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sa inteleg ca aici vorbim la modul general? Adica "vorbim discutii"? In cazul asta, mi se pare cel putin ciudat faptul ca, prin raportare, unora li se baga pumnul in gura.
Vad ca @Jelli raspunde cuiva care...nu a raspuns.
Ce comod o fi sa eliminam raspunsurile care nu ne convin!
Ziceai ceva de ipocrizie?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

"Cel fara pacat sa arunce primul piatra!"
Vazand cum s-au rarit raspunsurile pe aici, ma gandesc sa le mai inmultesc. Nu de alta, dar au aparut niste fracturi in locul raspunsurilor lipsa.
Nu spun ca sunt de acord cu injuriile sau cu sportul numit "aruncarea cu noroi" pe site. In niciun caz. Sunt, insa, de parere ca cel mai destept cedeaza INTOTDEAUNA si, mai ales, nu alimenteaza periodic un conflict. Postat la 26 August 2011 11:08 si editat la 27 august 2011.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aminteste-ti ce a spus fabulistul: Vrem egalitate dar nu pentru catei! Din pacate, atat in viata reala cat si in cea virtuala, tot asa se petrec lucrurile. Cand unuia i se incalca drepturile se simte nedreptatit, cand el incalca drepturile altuia se simte indreptatit. N-avem ce face altceva decat sa luam atitudine impotriva unor astfel de specimene, de altfel eu am facut-o atunci cand am nimerit peste asemenea postari. S-auzim si de bine!

| Gizăz a răspuns:

Ramina și Mihaela Floriana sunt una și-aceeași.

| Gizăz a răspuns:

Pe lângă faptul că ajutăm oamenii, acum trebuie ca fiecare dintre noi să fie un reper moral, intelectual și cu-n caracter 100% corect, de Gizăz. Și eu mai îmi copiez răspunsuri sau răspund foarte asemănător dar nu o fac pentru fundă. O fac pur și simplu. Dacă am mai răspuns la ceva asemănător și țin minte unde e răspunsul mă duc și-l copiez, nu mai stau să scriu iar. Faptul că ea umblă după funde sau nu, nu știu și nici nu mă interesează. Nu e suficient că ajută? De ce nu vezi și partea plină?
Comparația dintre ea și Brigaela e greșită. De ce? Pentru că sunt doi oameni diferiți. Faptul că au fost ambele userul anului nu înseamnă că trebuie să aibă aceeași personalitate. Nu mă-nțelege greșit. Am avut și eu contre cu ea și nu zic că e ușă de biserică dar parca prea prea multă înverșunare pentru... nimic. Dintr-un simț de dreptate închipuit. Plus că bârna din ochii altora e și mai mare. Noname sare în evidență că e userul anului. Nu vreau să iau la bani mărunți câțiva dintre experți că o să mă sperii.

| Gizăz a răspuns:

@Mihaela: De asta ce zici? Ai gresit ca vita contul și ți-ai răspuns singură:
http://i.imgur.com/WPPz7.png Uite-l

În plus, ți-am rulat conturile și am identificat aceeași adresă fizică a plăcii de rețea. Ce fățarnică de 2 lei!

| Gizăz a răspuns:

@Mihaela: Mărturisesc că poate nu erai tu ăla și am judecat greșit, în exces de zel. Dovadă oricum nu am având în vedere faptul că întrebarea a fost ștearsă. Asta nu elimină faptul că ești o papagaliță cu măduva osoasă plină de rahat! De ce? Pentru simplul fapt că faci selecție observațională. Poate aici am greșit eu dar celelalte dovezi? Ți s-a explicat de sute de ori cu ce greșești, cum greșești și de ce greșești. Mereu se uită că ești redusă, nu înțelegi argumente. Asta nu știu dacă are legătură cu schizonfrenia ta sau e independent. Dacă e independent atunci ești o târfă masculină mai mare decât am crezut! Nu știu de ce trebuie să mă repet că ți-am explicat treaba cu avatarul. Vorbesc cu o jigodie!
Cât despre mesajul pe care ți l-a dat mihaibrașov... ar trebui să-l citești mai bine și să-ți pui niște semne de întrebare. Cerșești ca ultimul jeg de bețiv care doarme în parcuri. Dar tu nu cerșești bani. Cerșești atenție! Trebuie să fie neapărat ceva pozitiv altfel celălat e un distrus! Mi-e scârbă de tine.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o pierdere de timp cu cei care nu știu ce vor mai exact de la societate, se pierd în detalii pentru a fi în centrul atenție și asta se întâmplă în secunda doi când li se acordă atenție!
Așa și aici,... pe site.
Pa, pa.

| deeea28 a răspuns:

Oamenii au atat defecte, cat si calitati si ma crezi sau nu, sunt egoisti si schimbat-ori ca vantul. Azi vrea ceva ce n-are, dar maine daca ar avea acel ceva, nu l-ar mai vrea, ar vrea altceva. Nu te mai stradui sa intelegi lumea, nu ca n-ar fi de inteles, dar este prea schimbat-oare si prea nehotarata. Nu exista egalitate, n-a existat niciodata, exista doar interese ce se nasc tot din egoism. Nu uita ca nu suntem animale(vezi doamne), dar traim intr-o jungla. E aceeasi lege, cel mai puternic face regulile si cel mai slab se supune.

| simina a răspuns:

Intotdeauna vor fii unii mai presus decat regulile pe care tot ei sau altii le-au legiferat. Daca te uiti putin la oamenii publici, la politicieni, asa-zis artisti sau alte specimene dar plini de bani cu totii o sa intelegi ca legile sint asa fel facute ca avocatii bine platiti sa gaseasca portite ca ei sa scape din diverse situatii.de unde si vorba legea este pentru catei si nu pentru lei.

| cornel a răspuns:

Totul se schimba.ce zici tu aici nu cred ca rezolva nimic din tot ceea ce este acum.si cred ca nimeni nu va mai putea sa schimbe ceva.din ce in ce mai rau.cu toate.

| Dennys1521 a răspuns:

Din 100 de raspunsuri nu vei primi unu la fel
acum toata lumea isi spune parerea propiethinking
numai ca eu nu prea am un raspuns aicilaughingbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ramina, unde vezi tu greseli asa grave la ea?
Pai cum sa nu atace, din moment ce este atacata? Sa riposteze doar pentru ca... nu?

@NOname, ei considera ca prin acel vocabular vulgar reusesc sa spuna lucrurilor pe lume si ca sunt interesanti. Se simt raniti si e si normal asa ca se leaga de orice. Invidia si obsesia de a conduce. :-J

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da di si bre dai cu chetre tu cari spui seva, di un pai si o barna? fato hai, da intai sa hii tu corecta si dupa aseea sa ti uiti in gradina lu vesinu si sa spui ca gaina lui ii curca.eeee.ia ti uita si indrazneala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ardnaxur1961, a fost raportat raspunsul scris de ramina si jur ca nu am fost eu. E si normal, din moment ce a facut un atac aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi au impresia ca regulile sint facute doar pentru ceilalti.Atrag atentia tuturor,celor care stiu ca au folosit si folosesc un limbaj neadecvat,ca :injuriile,calomniile,atacul la persoana ori amenintarea cu moartea, sint pedepsite cu inchisoare de codul penal si sint dispus sa aplic acele prevederi, celor care mai continua.Scopul acestui sait nu este sa ne purtam ca la usa cortului. Celor care nu le convine o intrebare, nu ii obliga nimeni sa raspunda; sint multe altele pe sait.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NOname sunt multi in situatia lui Kronstadt eu pe chat cand intru numai limbaj infect gasesc si sincer nu e deloc bine ei dau dovada de fapt ca sunt niste cocalari dupa parerea mea. Asta e comunitatea in care ne aflam sunt doua categorii aici oameni simntiti, politicosi si oameni nesimntiti si nepoliticosi.

| 13031998 a răspuns:

Pt ca suntem in Romania.Aici cine stie sa fie egoist supravietuieste! Suntem mai rau decat in junglawinking.