| 4b a întrebat:

Sa regreti este o pedeapsa mai rea decat sa fii mort?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Probabil că moartea nu te doare pe tine și că regretele sunt mai dureroase însă se poate ca moartea ta să-i doară mai tare pe cei care te-au iubit, decât anumite regrete.
În schimb, chiar dacă regretele sunt dureroase, ele sunt primul semn că ești pe drumul spre iertare; și aici nu mă refer strict religios.
La mulți ani și doar clipe frumoase!

13 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Nu cred.
Când regreţi ceva, înseamnă că la momentulk respectiv nu ai luat cea mai bună decizie.
Unii învaţă din asta, ca pe viitor să nu repete greşeala. Proştii doar regretă şi se plâng.

| sabin89 a răspuns:

Nu, cine ti-a zis? Regretul este chiar recomandat in crestinism (cainta, pocainta). Sa regreti faptele rele pe care le-ai comis si sa nu mai faci.

| mixxjim a răspuns:

As spune ca da, "as" venind de la rezerva ca nu stim daca este sau nu rau sa fii mort...

| Delicacy a răspuns:

Nu ştiu cum e să fii mort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii mort nu e o pedeapsa, doar in cazul in care mori in chinuri. Sa traiesti regretand, da, cred e mai bine sa fii mort decat sa ai o viata plina de regrete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce regreți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai un sinucigas, regretand ca nu s-a omarat mai de mult, considera regretul o pedeapsa mai rea ca moartea.Noi astia intregi la bibilica,regretam zilnic:ca nu am reusit sa rezolvam ce ne-am propus, ca nu am facut o impresie buna, ca nu am castigat cat speram, ca nu am furat cat puteam, etc.Regretul este motorul activitatii si al dezvoltarii intelectului (nu intelectuale).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cauza pentru care regreţi.

| adrew a răspuns:

Am avut si eu foarte multe regrete, acum nu mai regret nimic fiindca am inteles ca nu are rost, chiar nu are rost, eu de exemplu am ajuns la concluzia ca acel momentul in care am gresit, nu poate fi altul, nu putea fi alta decizie precum nu puteau fi alte circumstante, atunci gindeam alfel, sa fi luat alta decizie( chiar cea corecta) ar fi fost o nebunie, inchipuieti ca tu acum trebuie sa faci o alegere si alegi contrariul la ce consideri tu corect, asta ce tine din greselile de necunoastere, iar greselile pe care le-am facut deoarece sint slab de fire, ma rog, sint si eu un om, adica un animal, nu pot fi sfint, adica intelept intr-o secunda, am fost slab, acum sint mai puternic, merg treptat catre intelepciune, cu pasi mici, asa ca sa am o baza puternica dupa mine si sa nu cad

p.s: cine ti-a spus ca moartea e o scapare? stii tu ce se afla dupa moarte? vrei sa regreti pe lumea cealalta si mai tare pentru ca ai murit in zadar?

| 4b explică (pentru adrew):

Din prostie, am facut o greseala; la urma urmei, toti mor, dar la foarte putini oameni le pare cu adevarat rau pentru lucrurile gresite pe care le-au facut...si doare...

| adrew a răspuns (pentru 4b):

Incepe din nou, invata sa traiesti corect, ai nevoie de un invatator, invatatorul meu de exemplu e Oleg Torsunov, din pacate e vorbitor de limba rusa si nu cred ca ti-ar fi de ajutor de ti la-s recomanda, oricum, cauta vreun intelept

| xanderblackx a răspuns:

A muri face parte din conditia noastra, face parte din buna functionare a naturii... sunt 2 lucruri total diferite. regretul, face parte din actiunile noastre, depinde doar de noi daca actionam in asa fel incat sa impunem regret. totodata tine tot de noi daca alegem sa regretam, dar cum spuneam, suntem rezultatul propriilor actiuni si experiente. numai bine

| DeatHPupp3t a răspuns:

Depinde de motiv. personal cred ca nu are rost sa regreti nimic din ceea ce faci, deoarece prina cest lucru ai admite tu insuti ca ti-ai trait viata gresit, fara rost. apoi..bineinteles ca moartea este mai usoara in orice privinta: nu trebuie sa suferi, sa-i vezi pe altii suferind, sa mai induri fel de fel de provocari specifice vietii. exista anumite lucruri pe care trebuie sa le descoperi tu singur.

| erabianleonard a răspuns:

A regreta inseamna a suferii, poti suferii din multe motive, unele motive pot fi dureroase decat moartea, unii oameni care sufera din greu isi doresc sa moara.