| HeiligKreuz a întrebat:

Unui om ii este "implementat" un anume gand,care-l macina din interior, un gand care persista impotriva vointei lui.Practic mintea lui incearca sa-l induca in eroare.Acel om are dubla personalitate, sau gandul este doar o proiectie a temerilor lui?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Te-ai uitat prea mult la Inception.

| HeiligKreuz explică (pentru doctorandus):

Spui asta doar pentru ca-l am pe DiCaprio la avatar, nu?

| doctorandus a răspuns (pentru HeiligKreuz):

Nu, am spus-o pentru ca in Inception se implementau ganduri.

| OOOLEOOO a răspuns:

Acel gand este rezultatul autosugestiei.
Tot prin autosugestie poate fi eliminat.

Gandul iti apartine, tu il creezi tu il poti elimina.

Un gand nu este o dubla personalitate, si nici o proiectie a temerilor, el apare in functie de cum si pe ce ne folosim atentia(puterea de concentrare)

Atentie>Gand>Emotie>Comportament

Emotiile pot fi controlate cu ganduri, Gandurile pot fi controlate prin puterea de concentrare.
Uite cateva articole NLP
http://www.nlpmania.ro/category/controlul-emotiilor/

| ladydaya a răspuns:

Eu cred ca temerile lui il macina, desi stie ca e absurd sa-si faca griji nu se poate opri, e ceva ce vine din interior...din mintea noastra.