| Răzvănykă a întrebat:

V-ati intrebat vreodata ce rost are existenta in sine? De ce totusi exista ceva si nu este pur si simplu nimic?

12 răspunsuri:
| samiZiciPompier a răspuns:

Dumnezeu, mama... Dumnezeu.

| Răzvănykă explică (pentru samiZiciPompier):

Nu se pune, dumnezeu e tot produsul imaginatiei umane

| samiZiciPompier a răspuns (pentru Răzvănykă):

Atunci du-te si munceste, baga credit, ia casa, masina si naste pui vii. Daca nu le faci te deprimi si ajungi leguma.
Asa afli rostul existentei.

| Simpatic a răspuns (pentru Răzvănykă):

Un sfat! mai bine agnostic decat ateuwinking
cele mai mari genii ale lumii (la modul general privind in istorie) te asigur ca nu au fost atei...

| Simpatic a răspuns:

De intrebat are rost sa te intrebi dar nu cauta raspunsuri fata de lucruri "metafizice"winking

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu m-am intrebat, e clar ca nu are rost. Nu avem un rost, mai bine zis.
Trebuie doar sa ne luam cu una, alta... Spre binele nostru.

| J0B0MAT a răspuns:

Existența în sine, mai ales a tuturor lucrurilor, nu cred că are nevoie de un scop, ci doar e pur și simplu.

| wildthing a răspuns:

Da, ma intreb asta de mult timp...si nu am gasit inca raspunsul.

| Lupică27 a răspuns:

Rostul este evolutiasi perpetuarea speciei, restul sunt povesti cu destin, soarta, etc.

| adryang78 a răspuns:

Personal, nu cred că are vreun rost anume. Dacă ne referim strict la materie, este doar chimie și fizică, s-au format stele, planete, plante, animale, oameni etc. fiindcă toate elementele necesare au fost la locul potrivit, la momentul potrivit. N-au fost puse cu mâna, cu intenție sau pentru un scop anume.
Iar dacă ne referim la sensul existenței, umane, nici aici nu cred că este vreunul. Ne naștem fără să cerem asta, nu este o alegere, iar viața în sine pentru unii este un privilegiu, pentru alții un chin, dar niciodată un drept. Cel puțin, asta e părerea mea, nu înseamnă neapărat că am și dreptate. happy

| ILikeBlackCats a răspuns:

Nu o sa încep iar.

| Scotianca a răspuns:

Rostu vietii pentru mine e sa ma bucur de viata la maxim.