| adelone56 a întrebat:

Cum schimb extensia.bmp in.jpg?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Deschizi imaginea cu programul implicit de vizualizare (click dublu pe fisier).
Cand apare imaginea, mergi la meniul "Salvare ca" si alegi formatul jpg.

| Simpatic a răspuns:

Avand un soft tert care face aceasta conversie, sau poti pe siteuri online (dar expui acea imagine si poate nu vrei asta)
sau de ce nu in sistemul integrat la windows, paint.exe

un exemplu cu paint dar merge cam la fel de usor si cu alte editoare de genul https://www.instructables.com/......ing-Paint/

| dullcat a răspuns:

Foloseste un convertor online, asa e cel mai safe, altfel risti sa strici fisierul daca redenumesti direct (asa am patit eu la inceput cand nu stiam de alta metoda laughing).

| VoidEternal a răspuns:

Deschizi cu paint. Save as, selectezi jpg. Done.

| Mihai0101 a răspuns:

Dai clic dreapta pe fisier [Rename] si o redenumesti.jpg

| Simpatic a răspuns (pentru Mihai0101):

Si totusi eu m-am gandit la variantele cele mai complicate happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai0101 a răspuns (pentru Simpatic):

Acum nu sunt suta la suta dar in general functioneaza la unele fisiere trebuie conversie in functie de cum a foat creat

| Simpatic a răspuns (pentru Mihai0101):

Totusi de la bmp in jpg trebuie conversie, unii au softuri pe pc de genul IrfanView (cu plugins instalate) care fac trecerea instanta dintr-un format de imagine in altul...

| VoidEternal a răspuns (pentru Mihai0101):

Yeah, no.

| adelone a răspuns:

Buna, multumesc mult pentru. raspunsuri. Le-am incercat si merg. Cred insa ca ar fi trebuit sa va spun ca fotografiile pe care le vreau.jpg fac parte dintr-un slideshow. Aleg o fotografie, ii schimb extensia, dar ea ramane tot ca slideshow, adica are sageti laterale prin care ajung la celelalte fotografii si nu vreau asta.