| Doffy a întrebat:

Salut, ce ar trebui sa fac in cazul in care nu mai am sunet deloc la PC indiferent de locasul in care se introduc dispozitivele audio. Daca trebuie schimbata placa video, trebuie cumparata o anumita placa de sunet?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asigura-te ca este instalat driverul corect, in primul rand. eventual reinstaleaza-l.
Daca nu reusesti sa rezolvi prin reinstalare driver si verificat toate setarile de sunet, atat de la windows si driver, cat si de la programul de la care vrei sa auzi sunetul (player sau browser), atunci te sfatuiesc sa cumperi o placa de sunet banala (Intex 5.1 de exemplu), sa o montezi si sa ii instalezi driverul. Asa sigur rezolvi problema.
Daca placa audio veche era separata de placa de baza, o demontezi atunci cand o pui pe cea noua. Daca placa veche era onboard (adica parte din placa de baza), doar montezi noua placa.
https://electroniclight.ro/placa-sunet-usb-51-3d-intex/4536.htm

Mai exista si varianta unei placi audio externe, daca nu vrei sa desfaci pc-ul: https://www.emag.ro/......DKTTHSMBM/

| Doffy explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc mult, placa de sunet voiam sa mentionez, nu cea video?‍♂️

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Reinstalează driverul de sunet. Separat. Pentru că de obicei windows instalează el un driver al lui de sunet; și poate să nu fie bun.
Driverul de sunet original se găsește pe site-ul producătorului plăcii de bază. De acolo îl descarci în funcție de windows-ul care îl ai instalat.
Placa video nu prea are legătură cu sunetul. Doar dacă folosești cablu HDMI și nu se aude prin el.

| Doffy explică (pentru anonimg):

Driverul era vechi, nu mi-am dat seama. Ma batea gandul sa ma duc la service cu el? Mersii fain

| Andrei26253 a răspuns:

Salut! În primul rând, verifică setările de sunet în sistemul de operare pentru a te asigura că volumul nu este setat pe mute sau că dispozitivele audio sunt selectate corespunzător. Dacă acestea sunt în regulă, ar putea fi o problemă hardware.

Nu trebuie să schimbi placa video pentru a rezolva problema cu sunetul. În schimb, poți achiziționa o placă de sunet separată, care se instalează într-un slot PCIe al plăcii de bază a PC-ului. Asigură-te că placa de sunet pe care o alegi este compatibilă cu sistemul tău și că are drivere disponibile pentru sistemul de operare pe care îl folosești.