| Andrei665snnns a întrebat:

Salut vreau sa conectez 3 boxe
Am un sistem stereo din doua boxe una are amplificatorul încorporat ( 2×15W 4 ohm)
Și vreau sa adaug un subwoofer 8 ohm 150w
Cum le leg? Serie, paralel?
Care ar fi cea mai buna metoda

1 răspuns:
| Andrei26253 a răspuns:

Cel mai bun mod de a conecta cele trei boxe este să le legi în paralel. Conectează cele două boxe stereo în paralel, iar subwooferul îl poți conecta separat într-o altă ieșire a amplificatorului, deoarece are o impedanță diferită. Asigură-te că amplificatorul poate gestiona încărcarea totală a impedanței atunci când le conectezi în paralel și că subwooferul are o ieșire dedicată de amplificare, deoarece este posibil să fie necesar să ajustezi nivelurile de volum pentru a obține un sunet echilibrat.