| Andrei665snnns a întrebat:

Salut. Vreau sa conectez 3 boxe. Cum le conectez?
Am un sistem stereo din doua boxe, una dintre ele are amplificatorul încorporat
2×15W 4 ohm
Problema e ca vreau sa adaug un subwoofer de 8 ohm 150w(chiar dacă nu va funcționa la capacitate maximă?
Cum ar fi mai bine sa îl leg(serie/paralel)? Sau? Alta metoda?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe iesirile amplificatorului stereo legi cate o boxa.

Pentru subwoofer folosesti un amplificator dedicat (pentru frecvente joase, basi) cu putere de iesire maxima de 20-25W /8 ohmi. senbalul de intrare se mixeaza egal de la intrarea celor doua canale stereo.

| KovacsB a răspuns:

In serie se leaga doar difuzoare identice.