| anonim_4396 a întrebat:

Salutare membrii TPU.As avea nevoie de indrumare in configurarea conexiunilor unui modul loudness la un modul de amplificator,si as dori sa stiu care ar fi metoda corecta de conectare? Eu am incercat prin mai multe metode,unele corecte unele mai putin, firele de la jack L/R/Gnd la terminalele de la iesirea potentiometrului, si pe intrare canalele legate intre ele si impamantarea separata.Am incercat mai multe metode,dar ori creste volumul ciudat pe treptele de volum si se aude tare de abia la ultimele trepte de volum, sau in cele mai multe cazuri pare sa se auda distorsionat la volum maxim prin potentiometru, sau se aude "spart" sau sa nu se auda si sa corecteze exact cum conectez jack-ul la amplificator direct.Amplificatorul este in clasa A. Quiescentul era reglat la cel putin 2A sau aproximativ, amplificatorul se alimenteaza la 30V. Oricum,as vrea sa stiu de ce nu se aude sunetul exact ca si atunci cand il conectez prin jack la amplificator? da stiu ca trece prin potentiometru si are alte componente care influenteaza trecerea,totusi la maxim se aude "dublu, sunetul" sau neclar, atunci cand conectez conexiunile in alte moduri.Ar fi multe de explicat dar cred ca mi-ar lua destul de mult si probabil nu ati intelege mare lucru.Eu as vrea sa stiu care este metoda corecta pentru a conecta potentiometrul in modul in care a fost facut.Un prieten imi spunea sa conectez firele de impamantare de la jack si la canale,dar atunci nu aveam sunet,si singurul mod in care merge este fara fir de masa pe canal si impamantarea lasata separat.El corecteaza sunetul egal si se aude normal, doar ca pe unele trepte se aude foarte putin, pe altele se aude mai tare si pe alte configurari distorsioneaza.Va las un link catre poze.
https://ufile.io/f/fdnyn

7 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Practic incerci sa conectezi un potentiometru stereo (fie el loudness)la un amplificator mono.
Ar fi util de stiut:
1. ce valoare are potentiometrul
2. este logaritmic sau liniar
3.Care este sursa semnalului audio telefon, computer etc.
Trebuie sa folosesti decat jumatate din potentiometru si neaparat sa nu incurci intrarea cu iesirea. Adica folosesti masa si un fir ca intrare iar spre amplificator iesi din partea celalata cu masa si un fir.Masa gnd va fi comuna.
Daca se aude doar la capat atunci ori valoarea potentiometrului este mult prea mare fata de impedanta de intrare a amplificatorului, ori nu este logaritmic, ori ai incurcat intrarea cu iesirea.

| RadXx a răspuns (pentru KovacsB):

Salutare.Intrebarea este strict pentru amplificatorul din imaginile publicate in link.Conexiunile sunt putin mai diferite.Ca si valoare este de 400k aproximativ(in 12 trepte) o sa las un link. Eventual daca vrei sa vezi cum e potentiometrul si amplificatorul ai un link cu pozele.
Link catre pagina modulului de loudness:

https://vi.aliexpress.com/......92586.html

Nu ai inteles complet ce am scris in postare.De auzit se aude, dar in unele trepte de volum chiar si la semnal de intrare din calculator crescut, nu se aude suficient de tare la fiecare treapta de volum ca sa zic asa in functie de semnalul de intrare pe care il primeste.Sursa semnalului este computer desii nu are prea mare importanta.
Se aude suficient de tare si in ultimele trepte, dar pe ultima treapta sunetul Nu se aude exact ca si cand e conectat amplificatorul prin jack direct si sunetul se aude "Over-Drived" sau Supra-Saturat/Spart" in ultima treapta

| KovacsB a răspuns (pentru RadXx):

Am inteles perfect, tu se pare ca nu intelegi nimic.
Am explicat de ce nu iti functioneaza chinezariile in prima postare votata de tine ca nefolositoare. Descurca-te daca te crezi atat de destept.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Cu ce ne ajuta sa stim clasa amplificatorului sau quiescentul?
Iti lipsesc cele mai elementare cunostinte de electrotehnica fara sa aducem vorba de electronica.
Deci ai doua module chinezesti de 50 de lei si vrei sa le conectezi la un computer. Corect?
In prima faza se pare ca le-ai ales gresit.

| RadXx a răspuns (pentru AndreiBistriteanu):

Intr-adevar am dat putin mai multe detalii.Modulul de loudness costa 150 lei, pentru referință si am specificat ca este un modul, nu potentiometru si ca ma interesează metoda corecta de conectare.Eu conectam jack-ul pe iesirea modulului(L/R/Gnd).Si pe intrarea amplificatorului veneam cu 2 fire care duceau la input-ul modulului.
Daca verificati pozele se vedeau clar pe placa, conexiunile si valorile modulului de loudness.Modulul conține un potențiometru Multi-Turn cu 12 valori, si are rezistenta de 250k x2(L*R).Nu am de unde știi daca potențiometrul este linear sau logaritmic dat fiind ca nu se specifica.Rezistenta pe site-ul producătorului este data "Continuuajustabila 400k".Nu ar fi exclus ca rezistenta de reglaj sa fie prea mare pentru semnalul de intrare al amplificatorului facand sa distorsioneze la maxim. Volumul prin treptele potențiometrului se aude, dar mai mult pe ultimele trepte si mai putin cand este reglat din primele trepte.

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru RadXx):

In afara faptului ca nu intelegi boaba de electronica se pare ca mai esti si greu de cap.

| KovacsB a răspuns (pentru AndreiBistriteanu):

Asta vrea sa puna step atenuator loudness stereo de 500k la un modul de amplificare mono cu Zin de 50k.
rolling on the floor