| maestruk a întrebat:

Salutare.
Stie cineva vreun program (telefon sau pc) cu ajutorul caruia pot invata limbajul ingineresc din limba engleza?
ex: sa scrie cuvantul, sa-mi specifice ce inseamna si cum sa-l interpretez in inginerie si daca se poate si cateva imagini, dupa care sa-mi faca cateva fraze, propozitii sau descrieri.
Nu conteaza daca costa bani.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Interesant softul pe care il cauti
cu siguranta asta ar putea sa faca softurile de tip AI dar nu cred ca momentan ci peste 2-3 ani...
sunt sigur ca si acum "AI"-ul o face dar nu prin softurile cu care isi fac pustii temele, cele puse la dispozitia tuturor, cele pe care ei le folosesc gratuit...
iar cele complexe care sunt tinute sub cheie in laborator nu sunt accesibile
daca insa cineva stie un soft atat de avansat, sa ne zica!
succes!

| dullcat a răspuns:

Buna.Atata timp cat stii si tu suficient macar pentru nivelul conversational, sa zicem un B2, mai departe nu are cum sa fie inginerie spatiala pentru gauri negre sa inveti.Trebuie sa stai cu dictionarul in mana si alte aplicatii de tradus, sa citesti articole, sa iti cumperi carti, sa te inscrii in comunitati si sa vorbesti cu oamenii (reddit, de exemplu, are multe sub-uri pe diverse subiecte/domenii), sa rupi Youtube-ul pentru nisa cautata, caci in ziua de azi gasesti orice explicat.Asa sa se invata in orice limba, nu exista scurtaturi.Succes.