| MaDrogezCuPepsiCola a întrebat:

Buna!
La ce intrebari raspunde substantivul?
Funda

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

La cine, ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema, acum faci teme pe TPU? I-ai luat locul la MyImmortal?
Macar specifica, sa stiu si eu!winking

14 răspunsuri:
| MeGustaaaaa a răspuns:

LA niciuna rolling on the floor

| ladyMillion a răspuns:

Bailaughingnu se pun intrebari la parti de vorbire(verb,subst,pron,numeral,adjectiv,etc)doar la partile de propozitie(subiect,predicat,complement,atribut,etc)
substantivul arata un obiect,un nume,numele unor actiuni,fenomene ale naturii, etc
cu alte cuvinte tot ce se poate numara este substantiv(ex o fata, doua fete)ca sa-ti fie mai usor asa poti recunoaste un substantivhappytongue

| ladyMillion a răspuns:

laughing)))))))))))))))ai dat funda pentru cel mai prost raspuns,stiairolling on the floor)))? in fine, nu imi pasa mie de funda, dar mai intai citeste parerile tuturor

| Кристина21 a răspuns:

Substantivul nu raspunde la nici`o intrebarehee hee Funda?puppy dog eyes

| AlexMercer a răspuns:

Substantivul nu raspunde la nicio intrebare el se identifica prin cuvinte care arata fiinte, obiecte etc. (cuvinte care denumesc fiinte, obiecte, plante etc.)
Bafta!

| justitiarul a răspuns:

laughingEma nota 4!
Iti dau exemplul urmator:Cartea este pe masa."Masa"este substantiv comun.Te rog sa ii pui intrebarea cine sau ce sa vezi daca iti raspundelaughing
Zi-i Ema!

| justitiarul a răspuns:

Pfffff drace! Uitasem ca e atotstiutoare iar noi niste ignoranti!
Lorrra, Lorrra de ce dracu nu ne bagam noi mintile in cap nu stiu!
laughing Ai citit amenintarea?"Pastreaza distanta daca vrei sa iti fie bine".

| Coco_Mikutza_1988 a răspuns:

Buna! Substantivul nu raspunde la nici o intrebare pentru ca el are functie morfologica nu sintactica si pentru ca e parte de vorbire nu de propozitie... Poti sa intrebi si pe profesori... Sper sa iti fie de ajutor!

| bloody181 a răspuns:

Substantivul nu raspunde la nici o intrebare poate vrei sa spui SUBIECTUL. Cine face actiunea? dar substantivul determina un adjectiv etc.

| Doroti a răspuns:

O.M.G. laughing Substantivul nu raspunde la nici o intrebaree. laughing
Ai si dat funda la un raspuns... laughing

| ShaiyaEverlandGoodPvPServer a răspuns:

La cine ce raspunde

| danytkd05 a răspuns:

Substantivul raspunde la intrebarile: a, al, ai, ale, cui

| Angela_Angela_1990 a răspuns:

Substantivul raspunde la intrebarile cine ce