| anonim_4396 a întrebat:

Voi sortati gunoiul? Adica...hartia separat, plasticul separat, etc.Cand am vazut ca in spatele blocului s-au adus containere speciale pentru hartie, plastic, sticla am inceput sa sortez tot, fericita ca ajut planeta. Dar am constatat ca gunoiul menajer era plin cu hartii si sticle pe care lumea le-a aruncat in acelasi loc...Ni se cere prea mult? Nu putem sorta cu totii gunoiul?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Din reciclarea deseurilor refolosibile se pot face chiar si ceva bani.Atata timp cat efortul nu este rasplatit nu face nimeni ceva gratuit.In tarile civilizate sunt chiar si automate unde se recicleaza PET-urile si dozele de aluminiu.In plus primesti si ceva fise pe care le poti folosi in supermarket pentru cumparaturi. Daca ar apare asa ceva si pe la noi ar fi minunat pentru ca boschetarii ar avea cate ceva de facut remunerat si astfel mediul ar fi mai curat.

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Esti printre fericitii care au unde sa sorteze gunoiul. Eu ma tot chinui sa vad unde pot sa dau hartia, sticla. Stiu ca plasticul este refolosibil. Necazul e ca la noi inca numai in unele cartiere sunt cate una sau doua asemenea containere.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu nu separ din pacate... dar poate asta e o provocare. numai ca la mine nu sunt containere speciale.

| DenissaDeea a răspuns:

Din pacate speram doar ca va intelege toti locuitorii... dar nu prea ii intereseaza sortarea gunoaielor:tine de bunul simt al fiecaruia si de educatia omenilor nostri cat considera o necesitate sortarea gunoaielor.

| otypa a răspuns:

Da eu separ. dar nu toata lumea separa.

| murik a răspuns:

...se pare ca unora li se pare f greu, sau ceva ce nu este de datoria lor"gunoierii si firmele de salubritate ce fac?", insa, daca iti doresti sa faci "macar" treaba asta cu sortatul, tu o poti face, si mai poti vb cu oamenii de serviciu care fac curat la loc sa incerce cat de cat, gunoaiele mari, sa le sorteze, mai poti vb la sedintele de la bloc, sa se aduca si containere pentru cei mai lenesi; iar cei care au raspuns ca ei ar face, dar nu au containere la dispozitie, daca vrei ceva cu adevarat, poti obtine; containerele se aduc la cererea administratorului care o depune la firma de salubritate...si asfel vei avea unde depozita resturile si, mai mult sa le arati celor din jur ca SE POATE bafta si felicitari pentru deschiderea acestui subj.

| kitiku a răspuns:

Eu stau la casa si ni se dau doua tomberoane : unul pentru organice si al doilea reziduale: concluzia este ca oricat ai vrea sa fii tu de civilizat tot vine altcineva si te anuleaza ( rromii cu romanii, ca italienii nu prea inteleg, trebuie sa le spui tigani, nu rromi ca pentru ei este o mare dilema, asa e si cu gunoiul) scuze paranteza, dar oricum azi, nu, ieri, am decis ca nu ma mai uit la stiri si emisiuni politice sau care promoveaza un anumit partid...