| MistarGoGu a întrebat:

In cat timp ar ajunge 2 biciclisti de la Bucuresti la Paris cu o bicicletă DUBLA daca fiecare ar pedala cate 6 h / zi in schimburi? Cu 1 h timp de odihna între schimburi!
Pedalat doar pe timp de zi intervalul 6 -22!
Pentru CALCUL detaliat DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Alex00615 a răspuns:

Pai s-o luam asa, viteza medie a unui biciclist este de 20 km/h in functie de relief, pante, rampe etc. Voi ati pedala in total 12 ore daca e sa ne luam dupa numarul de ore pe zi pentru fiecare. Deci 12 ore * 20km\h rezulta 240 de km pe zi. Acum, distanta rutiera dintre Bucuresti si Paris e de 2313 de km. Asa ca 2313/240=9,63. Aproximativ in 10 zile se va realiza traseul de catre cei 2 biciclisti