| CosminnZ a întrebat:

SAlut TPU! Am o mica problema la Romana... cerinta suna cam asa :

DEspariti in silabe urmatoarele cuvinte cumpuse: fiindca, altundeva, optesprezece, portavion.Motivati felul in care ati despartit aceste cuvinte.

Bine... cuvintele le-am desparit dar nu stiu cum sa formulez motivatia. big grin ( daca raspunteti corect va dau funda )

Răspuns Câştigător
| ihelpedyou a răspuns:

Cosmine.
fi-ind-ca se desparte asa fiindca are vocale in hiat
al-tun-de-va se desparte asa fiindca sunt doua consoane intervocalice si trec in silabe diferite
opt-spre-ze-ce se desparte asa fiindca ai grup de cinci consoane si primele doua trec intr-o silaba si urmatoarele 3 in alta.
I hope ihelpedyou

5 răspunsuri:
| PotcaPădurii a răspuns:

Si eu am o mica problema...

Sa te raportez sau nu?

| ɔɐıɔ a răspuns:

M-am dus ieri cu bunica si ne-am jucat impreuna

P.S. jet

| GoAndFuckYourselfWithAKnife a răspuns:

Le-am despartit in silabe asa ca sa intrebe prostiistraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*poker face*
*bad poker face*
*FU face*
Bai copil tu invata lectia si nu intra pe site-uri de socializare sa-ti faca altii tema! Daca voiam sa rad de tine chiar te ajutam...si te duceai la scoala prost fara interes de a invata si luai 4. I'm getting mad every time I see people like you.Please leave us alone.

| Captive a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi observati ca a pus intrebarea la T/A [probabil doar sa ne faca sa parem noi prosti...]?