| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a intimplat vreodata sa confundati rautatea unui om cu duritatea lui?

Răspuns Câştigător
| moonY a răspuns:

enigma, esti ceva de nedescris. mi-am propus sa te evit, (asa cum o fac de mult timp)pentru ca n'are rost sa apar pe site cu tot felul de acuzatii, TPU nu este o sala de teatru, dar tu chiar n'ai limite.
pentru ce esti aici? sa porti un razboi permanent cu userii? n'ai si tu o viata, ai atatia ani, maturizeaza'te, te porti fix ca un virgin frustrat.
ocupa'ti timpul cu altceva, chiar nu gasesti nimic de facut in viata aia a ta, decat sa rascolesti prin site dupa intrebarile si raspunsurile celorlalti useri, ca sa fi pregatit, sa ai"arme" sa'i ataci?
de cate ori ai ocazia amintesti de iepurii constanteiproca, de parca ar fi singura care stie bancu', lu' flav ii dai raspunsuri kilometrice,,, ii stii toata activitatea, daca el a raspuns la 3000de intrebari aici, sunt sigura ca le'ai citit pe toate, dupa principiul "invingi dusmanul daca il cunosti", pe harciog il urmaresti constant, te rogi noaptea sa mai apara cu o intrebare, sa-ti versi frustrarile.acum, mai nou, faci pe detectivu' cu babypink.motivu' pentru care o ataci?! ca l-a sustinut pe flav.si multi altii.pe lora o ataci ca'l sustine pe nony, cu nony nu stiu ce ai probabil esti gelos ca fetele il iubesc
bai, esti penibil, cauta'ti un hobby, ca e jenant ce faci. daca ai avea orgoliu, asa cum spui, n'ai mai avea o comportare deplorabila, ai stii cand sa pui punct.
o sa apari si vei spune ca m'a manipulat cine stie cine impotriva ta, si vei fi atat de convingator, incat te vei crede si tu. dar stim care e adevaru'. pe site-ul asta eu nu sustin pe nimeni, pentru ca toti avem scandaluri penibile la activ, chiar si eu, cu pocaitii(chiar, ei oare mai traiesc?). deci toti avem integritatea indoielnica. dar diferite episoade din trecut, nu ne impiedica sa fim folositori site-ului. daca harciog cere web, trebuie sa plece de aici? daca te'a injurat in privat, aveai optiunea blocheaza user, il evitai si gata. daca flav nu a donat sange, trebuie sa faci din asta un razboi personal, doar-doar castigi simpatia adrianei? baaai esti de toata mila. ii ataci pe toti si chiar am ajuns sa nu mai dorm noaptea, ma tot intreb de ce.si lasa asta, ca nu gasesc motivul frustrarii tale, ma tot intreb cum dracu' ai tupeul tocmai TU sa vorbesti despre ipocrizie
(IPOCRÍT s., adj. 1. s. fățarnic, mincinos, perfid, prefăcut, șiret, viclean, (livr.) fariseu, (reg.) proclet, (înv.) telpiz, (fig.) iezuit, tartuf, trombonist. (Mare ~ mai e și ăsta!) 2. adj. duplicitar, fals, fariseic, fățarnic, mincinos, perfid, prefăcut, șiret, viclean, (livr.) machiavelic, (rar) machiavelistic, (reg.) proclet, (înv.) fățărit, telpiz, (fig.) iezuit, iezuitic, (pop. fig.) pestriț, (înv. fig.) calp, zugrăvit. (O comportare ~ă.
ca spuneai ca avem notiuni diferite despre ipocrizie)
tocmai TU incerci sa joci rolul de om cu coloana vertebrala, tu-omul moral.mai gandeste'te.
te folosesti de "ti-am daruit sufletul", "am avut pe deplin incredere in tine", si crezi ca asta e scuza ta sa ii ataci permanent pe astia care nu te sustin.pai bine ma, atat de...hai sa zic naiv esti, incat sa ai incredere intr'un nick si un avatar? si apoi esti revoltat si profund ranit ca ai fost tradat.chiar ma faci sa rad.pai daca asa faci si in viata REALA, cand te tradeaza toti, ce dracu faci, ii urmaresti cu kalasnikovu'? sau cum in viata reala iti inabusi dorintele, ideile, actiunile, vii aici si izbucnesti?
ar trebui sa inveti sa te abtii, nu mai da lectii de moralitate, caci stim destui ce om esti. te folosesti de un eveniment dureros(daca o fi existat), sa incerci sa cuceresti pustoaice cu deja celebra replica"esti singura in care am incredere"(nu, nu'i vb de mine, eu in oameni abia am incredere in viata reala, virtual e imposibil), dar pe tine nu te urmareste nimeni sa te demaste.
stii cand am sp ca iti voi scrie pe site daca nu vrei sa ma asculti? observi ca n'am scris informatii despre tine, insa vreau sa incetezi sa joci rolul asta de om integru. m-am abtinut destul de mult timp sa iti scriu si randurile astea, si as fi tacut in continuare pentru ca metoda asta, cu scaldatu' in noroi, iti apartine. mi-am propus sa te las, in mizeria ta. dar tu n'ai limite mai. tu esti aici doar pentru scandal.imi provoaca dezgust oamenii astia care vor sa fie respectati dar nu merita respectul celorlalti.
esti pe alt forum.varsa'ti acolo frustrarile, daca vrea cineva sa te asculte, si vino aici doar daca poti da un sfat cuiva.sau si o gluma e buna.inceteaza cu atitudinea asta de om superior tuturor si mai ales, om etic.
scriind astea.sunt constienta ca vei incepe atacul asupra mea, si vei fi disperat sa ii intorci si pe altii impotriva utilizatorului moonY.nu imi pasa, nu'ti voi raspunde la absolut nici1 rand.si te asigur ca tot ce stiu despre tine, va ramane secret, nu'mi sta'n caracter sa divulg lucruri scandaloase despre alti oameni(vezi, eu nu iti tradez profund increderea aia dumnezeiasca pe care ai avut'o'n mine).
imi asum cele scrise si voi privi indiferenta cum cazi in penibil.asta nu e un razboi.este un spatiu virtual, am optiunea sa te evit, daca imi provoci repulsie, si mai mult, daca vreau, imi sterg contul(cum ziceai si tu sau altcineva), si adio, nu mai aud de tine, sau de voi.nu ne tine nimeni cu catuse aici, nu suntem obligati sa ne suportam.
lupta nu este aici, cu tastatura in brate, lupta este afara, in viata reala(da, exista si o viata reala, dincolo de fereastra aia pe care privesti)

17 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

surpriseAsta e ceva la ordinea zilei.Nici nu ma mai mira nimic.Inainte ma durea acum imi e indiferentbig grin

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu m-am gândit niciodată la asta. Unii oameni fac ceea ce trebuie şi pur şi simplu pot fi văzuţi ca răi, dar oamenii trebuie să vadă dincolo de aparenţe.

April
| April a răspuns:

Niciodata in starea lor pura:cand rautatea e doar rautate si duritatea e doar duritate.Se intampla, uneori sa para amestecate, insa exista, pentru mine cel putin, un semn sigur de distingere intre ele:nedreptatea. Cel dur nu va fi niciodata nedrept, pe cand cel rau, va fi totdeaunna.

| anaid a răspuns:

Tot timplul:d niciodata nu am facut diferenta dintre un om rau si unul dur.Nu e vorba ca nu vad diferente intre sensurile acestor doua cuvinte dar este forte greu sa iti dai seama(cel putin pana ajungi sa cunosti bine acea persoana)nu crezi?

| anna01 a răspuns:

Rautatea se poate ascunde dupa o masca tare frumos ornamentata cu ipocrizii ieftine, iar duritateaa poate fi considerata ca o lipsa de maniere, desi este de multe ori un indicator al sinceritatii.In plus, duritatea este o reactie la ceva anume, rautatea cauta sa intepe, sa raneasca, este o reactie continua animata de invidie, ura etc impotriva unei anumite persoane.In general, duritatea unui om este o caractersitica a personalitatii sale si se manifesta in mod echidistant cu toti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cum dara.eu am vazut unul care se crede destept tare dar de fapt e prost ca noaptea.mai are si acoliti care-l pupa in fund. dar el nu-si da seama.eeeee, de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lora si sinceritatea e dura. e cea mai dura Lora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Harciog, hai sa-mi fac eu o mica autocaracterizare:
-Imi place sa pun suflet intr-o relatie, oricare ar fi ea, de prietenie sau de dragoste, insa pana in momentul in care celalalt a gresit, apoi.imi cunoaste si partea cealalta.Care parte? Multi au spus ca sunt o persoana a dracului, insa imi place sa ma creda lumea al dracului decat sa ma creada prost.Si da, sunt o fire razbunatoare, orgolioasa si rea.Insa asta numai in cazul in care eu iti ofer sufletul meu iar tu mi-l calci in picioare.Acum intelegi de ce m-am simti aiurea rau de tot cand dezamagirea a venit din partea ta? Pentru ca eu iti daruisem sufletul, fie chiar si virtual, iar tu l-ai tarat in noroi. Oricum, imi pare rau de aceasta disputa cu tine, de fapt este singura disputa de aici pe care regret ca am intretinut-o! Poate ca ai si tu anumite motive sa fii asa, nu stiu si nici nu ma intereseaza. O seara placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@tepes-este vorba de acelasi galatean la care ma gandesc si eu? Drept ai grait! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@moony, ai tot respectul meu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Enigma intri cu buna stiinta pe nisipuri miscatoare.Esti penibil intr-adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@moonY... m-ai lasat fara cuvinte.
@enigma, stii ca lauda de sine nu miroase-a bine? Mai bine lasa-te si pune suflet intr-o relatie adevarata, ca poate ne gasim si la 50 de ani pe TPU, aceeiasi oameni care ne stiam.
Ti-am spus foarte clar ca te voi evita, si ca astept asta si de la tine. Mi-ai spus ca nu ma vei mai evita. Oare daca umbli pe site cu catelusii dupa tine(sau mai bine zis tu umbli dupa ei) si ne vei da tuturor stupide si replici care numai pe tine te mai pot injosi te ridica in vreun fel din gunoiul din care ai cazut? Iti zic eu:NU.
Stiu de ce esti impotriva mea, stiu de ce ma provoci.
Si ce daca tin cu Flav?
Probabil te asteptai sa fiu de partea ta, vad ca la inceput porti mare grija fetelor de varsta mea(da, da, adu-ti aminte). Din pacate asta esti tu.
Ai uitat cine te-a trimis aici printr-un link? Ai uitat ca ti-am zis ca ti se potriveste primul post?
Te-ai tarat singur in noroi, nu mai arunca vina pe altii.
Acel galatean la care te-ai gandit nici pe departe nu se potriveste cu ce a zis domnul Tepes, stai linistit.
Te las...eu am viata mea.
Alta data poate ar fi mai bine sa nu iti mai speli rufele in public. Poate ar fi mai bine, ne arati si ce mai e de aratat despre tine.
Pana la urma, e o lume virtuala, iar aici, si eu pot spune ca sunt superman.
Pentru ca "cel mai destept cedeaza", fac eu primul pas si zic:hai sa lasam odata site-ul asta in pace, e frumos si nu are nicio vina.
Suntem toti pentru unul, dar mai degraba Toti Pe Unul, cum a zis cineva.
Asta este ultima mea replica pertinenta, multumesc de intelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@moony-cand vei reusi sa deschizi ochii, atunci iti vei da seama de ce greseala ai facut, mai ales ca nu inteleg de unde ai acumulat tu aversiunea asta fata de mine.nu ma asteptam la altceva din partea ta dupa discutia ce o avusesem in privat, insa in afara de jigniri nu ai spus nimic concret, dar nu te impacienta, ne vom intalni pe parcurs! Sa fii iubita!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@harciog-poate ca chiar imi plac acele nisipuri miscatoare, cine stie? Asa vad si eu care sunt cu adevarat prieteni si care nu.Eu ti-am promis ceva si ma voi tine de promisiune in ce priveste persoana ta, insa daca mai continui sa ma ataci, nu mai promit nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De bine ce am ajuns sa cunosc oamenii, am ajuns sa le disting foarte bine.
Duritatea este exterioara, insa rautatea vine din interior.

| Ianna33 a răspuns:

Cum sa nu...si nu e corect fata de cei in cauza.

| aberu a răspuns:

Nu, rautatea este in inima lui, duritatea e din caracter. inima-i schimbatoare, caracteru nu. insa daca un om e rau si dur ar fi bine sa stai departe de el, chiar si ca nevasta.(adica nu pune gaz pe foc - fii mai inteleapta) sau ( nu raspunde nebunului dupa nebunia lui - intelegi tu)