| LaviniuA a întrebat:

Cum erau concediile pe vremuri dragi romani? Pe cand nu era Facebook, insta, tiktok etc... Pe unde se plimba lumea?

Cred ca acum oamenii isi aleg destinatiile ca sa dea bine in poze laughing si sa para toti ca au statut si valoare laughing
Cam asa... "uite ba eu ma plimb mereu si vad lumea, ia uite ce frumoasa e viata mea, eu nu sunt ca cocalaru de vizavi".
Eu cred ca nu prea ii pasa nimanui de ceea ce fac altii. Totusi isi dau interesul, ca sa nu para mai prejos cumva.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe care vremuri?

| Dragobeta a răspuns:

Trebuie sa fii cretin ca sa-ti alegi concediul doar ca sa dai bine in poze. Si totusi, asta se intampla.
Pe vremuri oamenii mergeau in concediu unde stiau ca se vor simti bine. Nu le pasa de altii. Ma rog, se interesau de la altii cum e in diferite locuri. Dar existau si pliante la Oficiul judetean de turism (OJT) sau la Biroul de turism pentru tineret (BTT) cu toate indicatiile. Mult mai multe decat spun acum agentiile de turism.
Mergeau oamenii si la mare, si lamunte. Erau statiuni frumoase care acum sunt ruina. Nu mai exista.
Pozele se pastrau acasa in albume.
Prostia de acum afiseaza ca "eu sunt mai cocalar decat altul".

| LisaJulie a răspuns:

Mergeau la țară! La iarba verde, la picnic, unii mergeau la mare alții în Delta, alții la Dunăre la Orșova sau Herculane! Unii la cel mai apropiat lac sau râu! Socializau, jucau football, tenis, șah sau table, volei, handbal, făceau jogging și pescuiau, unii stăteau afara pana la miezul nopții!

| MistarGoGu a răspuns:

Insta, Facebook & TikTok loc de " ponturi " pentru " springari = hoți din case "! 90 % din furturi se dau la " pont "!
Mai au si prostul obicei sa anunțe data si ora plecării SA FIE siguri hoții ca nu ratează tinta!
Baaaiii puneti naibii pozele alea fara " detalii " sensibile sa nu faceti coada la poarta Poliției cand veniti din concediul ala facut in rate pe 5 ani! Sfat AMICAL de la un " Gabor " batran!

| LaviniuA explică (pentru MistarGoGu):

In ziua de azi, cu atatea camere de filmat in blocuri? Ciudat.

Buc din cate stiu e oras destul de sigur in ziua de azi.

| MistarGoGu a răspuns (pentru LaviniuA):

Boss pe la " Facultate " la Rahova, Jilava. se " scolesc " baietii " ca unii isi dau Doctorat in electronica si sisteme de securitate! Ai impresia ca unui hoț versat ii sta in cale o chinezarie de camera pusa in perete la intrare? Ma faci sa rad zău asa!
Au jefuit romanii prin Franta si Italia magazine de ceasuri si bijuterii cu ULTRA sisteme de securitate! De 12 ani lucrez in private Security prin Be.Ne.Lux tu îmi spui mie ce le poate ăstora capul? Ăstia dau tunuri la loc sigur de unde au de " cules "!

| LaviniuA explică (pentru MistarGoGu):

Vai domnu gabor ce glume proaste sad vrei sa ma speriati ca eu sunt pensionara si stau cu lantul la usa... casa mea e sigura mereu nu intra nimeni hohoho

| MistarGoGu a răspuns (pentru LaviniuA):

Daca nu sunt minim 500 gr Aur sau 15.000 € in numerar poti sa stai Relax! Aia profesionisti NU SE obosesc! Poate un " amator " rătăcit si beat sa te deranjeze! Un pechinez te rezolva! Latră de trezeste tot cartieru!

| LaviniuA explică (pentru MistarGoGu):

Bine domnu gabor ii ascund la saltea laughing

| Dragobeta a răspuns (pentru LaviniuA):

Pe camera de la intrare se vede cine a intrat, nu si la ce usa se duce. A spart strainul sau un vecin? De aia acum intra si sparg ziua, nu noaptea. E mai putin suspect. Cine ii vede pe scara crede ca e in vizita sau un nou locatar. Vecinii nu se mai cunosc, nu ii mai intereseaza. Si, poate ai aflat dar nu se mai sparge usa cu berbecul. Toti au chei universale cu care intra. Si mie mi-au intrat in casa cu asa chei desi am 2 yale complicate.

| alexm2004 a răspuns:

Nu compara lumea de-acum 20-30 de ani, cu lumea din ziua de astăzi. E o diferență extrem de mare, de la cer la pământ. Aș vrea să pot întoarce timpul, și să stau acolo în trecut pentru totdeauna, pentru că nu-mi place ce se întâmplă în ziua de astăzi. Acum toți au Facebook, Instagram, TikTok, aplicații pe care eu, sincer, le-aș interzice din toate telefoanele oamenilor. Mai demult, toți se distrau. Ba că erau la iarbă verde la un grătar, ba mergeau la mare, șamd. Gândește-te că ei își aduceau un aparat foto și cu ăla își făceau pozele. Nu existau telefoanele atunci ca să te expui pe Facebook și să zici "Ia uitați unde sunt, dragii mei prieteni, sunt la Mamaia Beach". Acum toți fac live-uri de pe unde merg, nu există să nu facă live. Într-adevăr, generațiile s-au schimbat.