| Gummmy a întrebat:

Hey! Am o curiozitate la organizatia salvati copiii de la ce varsta poti sa te inscrii ca voluntar? ce trebuie sa stii ca sa devii voluntar si ce trebuie sa faci ca voluntar?

2 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Voluntariatul reprezintă activităţile de interes public desfăşurate din propria iniţiativă de orice persoană în folosul altora, fără a primi o contraprestaţie materială. Salvaţi Copiii România sprijnă voluntariatul şi încurajează implicarea unui număr cât mai mare de voluntari în proiectele derulate.

Ce activităţi vei desfăşura ca voluntar?

- Sesiuni informative privind drepturile copilului si protectia copilului, utilizarea în singuranţă a internetului, combaterea violenţei, educaţie pentru sănătate (sunt organizate traininguri şi sunt oferite materiale şi instrumente de suport).

- Lecţii şi activităţi recreativ-educative cu copiii din centrele educative, copiii a căror părinţi *** plecaţi să muncească în străinătate, copiii refugiaţi şi solicitanţi de azil, copiii seropozitivi, copiii din centrele de plasament.

- Participări în cadrul evenimentelor, campaniilor, târgurilor, conferinţelor, taberelor, şcolilor de vară, workshopuri-lor atât la nivel naţional, regional şi internaţional.

- Iniţiative proprii ale voluntarilor.

- Activităţi de fundraising: organizare de târguri, gale, campanii de strâgere de fonduri, evenimente, excursii şi activităţi pentru copii.

Cum procedezi?

Scrie un mesaj la adresa voluntar@salvaticopiii.ro sau filialei din judeţul tău care să conţină:
- o scurtă descriere despre tine (sau CV ataşat)
- răspunsul la întrebarea: De ce vrei să fii voluntar?

Vei primi un mesaj cu o scurtă descriere a oportunităţilor de voluntariat şi propunerea pentru o întâlnire în cadrul căreia afli toate detaliile privind activitatea ta de voluntar.

| InTheAir a răspuns:

Eu sunt voluntar la Salvati Copiii. Ti-am dat un privat happy

Zi faina.