| elen123 a întrebat:

1. Buna, am smegma si nu stiu cum sa o spal, la atingerea penisului cu preputul tras ma deranjeaza. 2. Cum o spal fara sa ma doara? Si am si penisul mai umflat la baza. Ce poate fi? 3. Pot avea cancer de la smegma in exces?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu multa, foarte multa apa calda si sapun, freci si cureti pana lasi cucul curat, ca nu-i nromal sa-l tii imputit asa, te iriti, se inroseste, infecteaza si faci complicatii.
Nu mai spun cat de urat miroase, dezgustator!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu mai sari la toate concluziile iesite din proportion(cancer) si mergi la medic!

| Hyperion7 a răspuns:

1.stii macar ce e aia smegma?
https://www.medlife.ro/......tru-baieti
2.Vezi mai sus.Ai vreo umflatura ca un coș sau e mult mai mare?
3.Smegma in sine nu produce cancer, dar daca nu te speli mai mult timp...nu o să ți placa mirosul :))

| elen123 explică (pentru Hyperion7):

Stii cum tratez balanita acasa? Sau trece de la sine? smug

| Hyperion7 a răspuns (pentru elen123):

"Tratament
Tratamentul pentru balanită este stabilit de medicul urolog, în funcție de tipul infecției (bacteriană sau fungică). Pentru balanita bacteriană se prescriu, de obicei, antibiotice sau creme cu antibiotice, în timp ce pentru balanitele candidozice se utilizează, în majoritatea cazurilor, creme antifungice. Indiferent de tipul afecțiunii, numai un medic specialist poate să stabilească tratamentul.
Pentru persoanele cu prepuț care fac infecții recurente cu balanită, uneori se recomandă o circumcizie chirurgicală pentru a ajuta la evitarea infecțiilor viitoare.
[...]
Complicații
Complicațiile asociate cu balanita includ:

agravarea durerii;
leziuni ulcerative ale glandului/prepuțului;
fimoză - afectează adesea funcția sexuală, urinarea și igiena;
parafimoză – cauzată, de obicei, de retragerea forțată a prepuțului (reprezintă o urgență urologică);
strictură uretrală (în principal a meatului uretral);
transformarea malignă a leziunilor premaligne."
Așa că discuta cu părinții tăi sau macar încearcă și fuga la urolog
Sursa citată:https://www.medlife.ro/......-tratament

Sănătate!