| luri a întrebat:

120 V, inseamna mult? Cam asa scrie pe banda mea de alergat ca consuma, si mamei mele ii e frica sa nu-i vina foarte mult la lumina!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

V masoara tensiunea electrica si nu are nicio legatura cu cat consuma.

| SkyPilot a răspuns:

120 V este tensiunea retelei. Si nu cred ca e corect, ca in Romania se folosesc 220V. Trebuie sa ne spui cati W consuma. Inmultesti numarul de W cu nr. de ore de folosire, imparti la 1000, innmultesti cu pretul pe kWh si afli cat te costa.

| luri explică (pentru SkyPilot):

Nu scrie pe ea cati W consuma... :/

| SkyPilot a răspuns (pentru luri):

Ai putea sa imi spui firma/modelul? Poate o gasesc pe net. Ce mi se pare suspect e ca spune de 120V, asta este standardul American, in Romania ar trebui sa fie 110V.
Priza este cea dn Romania sau este ceva cu doua lame?

| Liviu a răspuns (pentru SkyPilot):

Stii ca ai zapacit de tot pe oricine incearca sa faca ce ai zis tu acolo? Spuneai mai bine sa sune la aia, sau sa se duca la aia de unde a luat-o sa intrebe.Decat sa o pui sa inmulteasca numarul de wc cu nr de ore folosite si sa imparta la 1000 apoi colac peste pupaza mai inmulteste si cu pretul pe kWh si voila aflam cat costa.De unde le scoti?laughing E mai simplu sa ma duc pana la magazin, si sa intreb, si scap si de durerile de cap nedorite.Eu stiu ca daca nu ma doare capu, nu ma leg laughing

| SkyPilot a răspuns (pentru Liviu):

Si eu sunt la fel de zapacit de acei 120V happy