| raluka_6161 a întrebat:

600 g NaCl cu 2, 5 % impuritati, reactioneaza cu 5 kg solutie acid sulfuric de concentratie 10%. Calculeaza cantitatea reactantului in exces. funda pentru cel ce raspunde primul vaaa roooggg rezolvati-o ca maine imi pune 3 babacryingcryingsad

2 răspunsuri:
| ReaperAlex a răspuns:

Rezolvo tu happy

| realistul01 a răspuns:

Incepi prin a scrie ecuatia reactiei si ce se obtine big grin
Apoi ar trebui sa incepi prin a afla masa lui NaCl fara impuritati
100 %... 600g
2, 5 %... x g 600 - x = y (y este masa lui NaCl)
afla apoi masa lui H2SO4(acid sulfuric)laughing
m(H2SO4)=(5*10%)/100%
Apoi afli cantitatea de substanta a fiecarui compus(NaCl si H2SO4)
si care o are mai mare este in exces big grin
P.S. Cred ca cantitatea de substanta stii cum sa o aflilaughing