| anonim_4396 a întrebat:

A fi diferit inseamna a fi ciudat? -_- Eu am profiul meu mod de a fi. am alte placeri si bineinteles ca sunt diferite de marea majoritate a persoanelor de varsta mea. Pentru ca lumea ma considre un,, ciudat" din cauza ca nu sunt ca ei. Deci. vreau sa stiu si eu, daca sunt cam aceleasi lucruri. Si daca nu sunt, atunci care este diferenta dintre a fi ciudat si a fi diferit? Si diferit, bineinteles, intr-un sens bun. Adica hai sa va dau un exemplu. Nu asculd muzica. :/ Ceea ce orice adolescent o face, insa eu nu. Vi se pare ciudat?

11 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Încă un lucru, nu prea îți place gramatica.

| lpavel a răspuns:

Cei care te inteleg pentru ca te cunosc ca au avut rabdare sa te cunoasca in ochii acelora esti dferit in sensul bun, iar cei care nu au rabdare sa te cunoasca in ochii lor esti ciudat ca nu te inteleg, nu te cunosc... Si eu sunt oarecum asa din cauza ca nu prea imi place sa beau pana la betie cu unii cunoscuti dar prietenii care ma cunosc ma apreciaza chiar daca nu sunt ca mine. Eu sunt adult, toata lumea se asteapta ca sa fiu antrenat in bautura dar departe de mine asa ceva laughing am fost numit in mai multe feluri din cauza asta... important e sa ramai indiferent, deci vezi? nu esti singurul ciudat big grin

| Nemessys a răspuns (pentru lpavel):

Si eu sunt la fel in legatura cu bautura. tongue Am 16 ani. Nu beau si aparent sunt cam,, criticat" pe tema asta. Chiar si de un,, prieten bun", care mi-a fost si coleg in generala, chiar si acum mai tin legatura cu el si ne intelegem cat de cat. Insa nu e numai la el. asa a fost si in clasa a-9a cand colegii se,, amuzau" pe tema asta. Deci in loc sa fiu respectat/apreciat ca stiu sa am grija de mine, sunt criticat ca cica,, nu stiu ce e aia viata" SAU,, nu imi traiesc viata la maxim" SAU,, nu stiu sa ma distrez". Nici de revelion nu beau. Anul asta, in noapte din 2016-2017, sa mor de am pus picatura de alcool in gura. In timp ce vedeam pe grupul clasei de pe Facebook ca toti colegii se distreaza. ca beau nu stiu ce sticla de Jack, puii mei. :/ Eu nu prea am bagat de seama. tongue Si am de gand sa fac o mica provocare laughing Si sunt sigur ca o sa reusesc. Si anume. sa nu ma imbat niciodata happy.

| lpavel a răspuns (pentru Nemessys):

Bravo! Eu te apreciez happy totusi cativa prieteni buni nu strica la casa omului happy

| Nemessys a răspuns (pentru lpavel):

Sunt bine primiti big grin. Insa. mna, nu primesc pe oricine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceea ce-ai spus tu nu inseamna neaparat sa fii diferit.

| Luizaaa a răspuns:

Normal ca nu este ciudat sa nu asculti muzica. Daca ai pareri, gusturi diferite a? sta nu inseamna ca esti ciudat, ar insemna ca suntem toti ciudati. Esti doar diferit de ceilalti, toti suntem diferiti unul de altul.

| Nemessys a răspuns (pentru Luizaaa):

Nu e vorba neaparat de muzica. Nu imi place NIMIC din ce fac marea majoritatea a adolescentilor. Si peste toate astea, nu ma uit la filme, la seriale etc. In timp ce altii o fac. Nu stau sa tot socializez pe Facebook sau sa ma pun pe combinatii, ceea ce altii o fac. Nu ma duc vineri si sambata seara in cluburi sau afara, ceea ce altii o fac. Si eu as face-o, dar cu cine? Cu un grup de golani? Nu mersi. mi-e mult mai bine in casa. Nu stau sa chiulesc de la orice ora de care nu am chef. Ma crezi ca am fost criticat in clasa a-9a, pentru ca nu aveam NICI UN absent? In loc sa zica : wow, bravo lui, nu are nici un absent. Ei erau ceva gen : valeiii cred ca nu-i mai da ma-sa de mancare 3 zile.
Insa eu nu aveam nici un motiv sa lipsesc. nu aveam de ce -_-.
Nu beau si nu fumez, ceea ce majoritatea o fac, mai ales cu bautura. Cu fumatul, hai ca INCA mai este normal sa raspunzi cu,, nu", la intrebarea,, fumezi?" Insa. in curand nu o sa mai fie.

| Nitroblast a răspuns (pentru Nemessys):

Esti un om perfect normal bro, restul' is anormali. Cam tot pe acolo sunt si eu (totusi mai am bonusul ce consta in caterinca nasoala ca cica-s religios exagerat, sunt doar un ortodox practicant, n-am inteles ce e de ras) mai putin cu muzica (desi la ce ascult eu... n-am gasit inca pe nimeni care sa asculte ce ascult si eu, se mai uita lumea stramb cand imi vede playlistul, mno laughing ).

Nu esti tu cel ciudat, stai lin, ei sunt cei care nu sunt cum trebuie, tu doar vezi-ti de viata ta, mai tarziu o sa tragi foloasele unui stil de viata sanatos iar ei foloasele unuia pacatos. Fericirea pe care o cauta ei n-o sa o gaseasca asa, iti garantez. De fapt, i-as spune de-a dreptul superficialitate si ignoranta. Se multumesc cu placeri de scurta durata si care vin cu consecinte ce nu merita, in loc sa caute adevaratul sens al fericirii si al bucuriei eterne. Sa-mi zici tu mai incolo ce le mai face ficatul si psihicul.
Si hai sa iti fac actualizarea - daca nu fumezi tot "ciudat" te numesti, mai ales fiindca esti baiat si nu "tragi un fum ca bajetzii", fie ala tutun sau iarba. Iti zic eu ce e normal inca: sa nu tragi la vena. Dar nu o sa mai dureze mult, vorba ta.
Ma bucur ca mai sunt si persoane cu principii morale, zici ca ai fi singur dar nu esti.

Doar ca... nu sunt deloc multi oamenii de genul, in loc sa lupte cu raul, se aliaza acestuia, well done mass-media, ai facut o amestecatura in mintile astea verzi de li se pare ca albul e negru si ca negrul e alb. Felicitari si parintilor care au fost foarte "interesati" de odraslele lor.

Sfatul meu din punct de vedere personal: Nu te lasa. Sa se ia ei dupa tine, nu tu dupa ei.

| Nemessys a răspuns (pentru Nitroblast):

Nu aveam nici un gand sa devin ca ei. Pentru ca nu imi place. Decat sa fiu ca ei doar pentru a castiga niste prieteni, prefer sa raman singur si sa fiu cum imi place mie. ^_^.

| Luizaaa a răspuns (pentru Nemessys):

Eu ma refeream in general. Nu este nimic ciudat la tine. Nici eu nu fac ceea ce ai enumerat(dar ascult muzica,ma relaxeaza), este problema mea ceea ce imi place si ce nu. Deci nu trebuie sa-ti pese de ce zic ceilalti, ba chiar esti unul dintre putinii baieti care nu a luat-o pe cai gresite cu fumat, droguri, chiulit, esti responsabil.