| Justagirl00l a întrebat:

Acum 6 zile mi-a venit menstruatia pentru prima data. Azi dimineata (a 6-a zi) m-am trezit, am mers la baie si am observat ca sangele era maro si putin, ceea ce eu stiam ca inseamna ca se termina menstruatia. Pana pe la pranz am tot verificat si nu mai iesea nimic, absolut nimic si credeam ca mi s-a terminat. Insa acum m-am dus la baie si am inceput din nou sa sangerez (sangele era rosu aprins). E normal? Ce sa fac? Eram foarte fericita ca mi s-a terminat si dintr-o data am inceput din nou sa sangerez. Si sunt si foarte speriata pentru ca eu stiam ca daca dureaza mai mult de 7 zile nu e ok si trebuie sa merg la doctor.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E posibil sa fie normal avand in vedere ca esti la iceput si-s tot felul de dereglari dar vorbeste totusi cu mama ta si vede ea daca e nevoie sa te duca la doctor.

| SilentRain a răspuns:

Tu mama nu ai?
De ce nu o intrebi pe mama ta?

| Ela05 a răspuns:

Bună.
Eu te-aș sfătui să mergi la un ginecolog, ceea ce tu spui nu este normal, însă este normal pentru persoane care avem ovare polichistice. E posibil să fii doar răcită sau e posibil să suferi de sindromul ovarelor polichistice.
Eu zic că cel mai bine ai face să mergi la un ginecolog.
Oricum după ceea ce spui cred că ți se va termina curând ciclul. Observă luna viitoare vezi cum îți vine ciclul, adică dacă îți vine în aceeaai zi ca și luna asta, dacă îți vine mai devreme, dacă îți bine mai târziu, ce timp îți durează.
Sfatul meu este să notezi într-un carnețel ziua când îți vine și când ți se termină. Și când mergi la ginecolog să îi dai carnețelul acela.
Sunt si aplicații pentru asta, eu folosesc una ce se numește clue.
Ai grijă de tine și nu te speria că nu e nimic grav.
Îți doresc o seara frumoasă.

| Dia1029 a răspuns:

Nu e ok doar daca ai de vreun an sau doi ciclu dar acum pentru ca esti la inceput e normal.asa va fi in primele luni neregulat asa ca ar fi bine ca oriunde mergi sa ai un tampon cu tine mereu in caz ca iti vine cand nu te astepti

| Alexandra6z9z a răspuns:

Vorbește cu mama ta, deoarece esti mică menstruația "nu are cel mai ok curs" o sa vezi ca o sa ti se regleze. Stai Chill... pupici?