| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva luni incepusem sa stalkeresc un baiat pe o retea de socializare. Mi-am facut un cont fals si ii trimiteam poze cu el, de prin locurile pe unde il gaseam intamplator (nu il urmaream obsesiv). Il vedeam prin liceu destul de speriat, avea si motive, pentru ca nu stia cine e in spatele contului fals si mai ales ca ii trimiteam poze cu el... Toata chestia asta nu mi se pare "cool" acum, el afland intre timp numele meu adevarat, nici la vremea respectiva nu se simtea "misto" sa rad de el, mai mult o faceam pentru ca intrasem intr-o stare de extaza, faceam cat mai multe chestii doar pentru ca ceilalti (3 persoane care mai stiau) sa rada. Pana la urma am recunoscut ca eu eram in spatele contului, aveam un sentiment de vinovatie si inca mai il am.
M-a evitat pe cat posibil de atunci, imi dadea mesaj si apoi eu primeam seen, dar nu mi-a dat block pe alte retele de socializare.
Am auzit cateva pareri ca si lui i-ar fi placut catusi de putin ca il bagase cineva in seama, dar pe de alta parte, imprastie tot felul de vorbe despre mine catre cine apuca, asta o vad mai mult ca pe un mecanism de autoaparare, nu il invinuiesc.
Intrebare: Ar fi putut sa ma dea in judecata? Ar trebui sa imi cer scuze? Asta s-a intamplat acum 7-8 luni.
Mentionez ca, da, mi-a placut si de el, poate de aia am si reactionat, pe buna dreptate ca o nebuna, but now I don't know what I feel.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Saracul baiat,cred ca sa si speriat,nu e de gluma,nu poti stii ce nebun te urmareste, omul chiar credea ca e urmarit non stop, tu ai o obsesie compulsiva, macar sa-i ceri iertare, daca il placeai vorbeai cu el, asa ce ai castigat?

| Violleta2022 a răspuns:

Poate si acum sa te dea in judecata, nu-i inca tarziu! De fapt, poate sa faca reclamatie la Politie si sa ti se puna interdictie.
Oricum, odata intrata in evidenta Politiei, ramai in computerul lor, ca o fata cu probleme grave de comportament.
Actiunea poate fii interpretata in mai multe medouri, daca el spune ca il urmareai, ii faceai poze si i le trimiteai, cu scopul de a fii santajat.
Ceea ce ai facut, chiar nu este o actiune de om normal!

| Alecsa1190 a răspuns:

Ar fi putut să te dea în judecată, dar nu a făcut-o. eu zic că ai avut noroc