| ingerash_3423 a întrebat:

Ajutati-ma cu un exercitiu :
Motiveaza ortografia cuvintelor: s-a topit, sa-i taie.

Răspuns Câştigător
| BadBoyCristy a răspuns:

S- = pronume reflexiv
-i = pronume personal

2 răspunsuri:
| lightmyfire a răspuns:

Buna. In primul caz "sa" se scrie legat numai atunci cand se refera la o proprietate personala (ex: Casa sa a ars, aici se refera la casa lui personala) deci se scrie legat.Si scriem "s-a" dezlegat cand avem un verb.In cea de-a 2 situatie "sa-i taie" scriem "sa-i" cu cratima din tendinta de a vorbi mai repede, cratima tine locul unei consoane "i" corect era " sa ii" si in poezii, autorii folosesc cratima pentru a iesi rima.Scriem "sai" legat cand avem tot ca in primul exemplu, o proprietate personala(de ex: Papucii sai )Sper ca ai inteles.O zi minunata

| Toffy_1026 a răspuns:

Se scrie "s-a" cand nu are senul de "ei" ex:mama ei.
"sa-i" se scrie asa pentru ca se intalnesc 2 vocale='sa ii' si se elideazahappy
ma rog nu am mai facut exercitii din astea din a 5`a