| CarameLle a întrebat:

Cine ştie vă rog ajutaţi-mă Sarcina mea a fost de a motiva ortografia cuvintelor: m-am, şi-l, pe-a

Răspuns Câştigător
| NoSens a răspuns:

M-am : m- reprezinta forma neaccentuata a pronumelui personal cratima "-" desparte pronumele de verbul 'am'' ex m-am culcat
si-l: si e cuvant de legatura iar '-l' este forma neaccentuata a pronumele personal
iar pe-a nu stiu cum sa-ti eplic scuze sper ca te-am ajutat puitn macar big grin

1 răspuns:
| AdRyAnA3 a răspuns:

Pai...
m-am= cratima este un semn ortografic care marcheaza rostirea intr-o silaba a doua cuvinte intregi fara elidarea unui sunet.Cratima marcheaza si lipsa unei silabe datorita ritmului rapid al vorbirii.
si-l=Cratima este un semn ortografic care marcheaza rostirea intr-o silaba a doua cuvinte intregi cu elidarea vocalei "i". Cratima marcheaza si lipsa unei silabe datorita ritmului rapid al vorbirii.
pe-a= Cratima este un semn ortografic care marcheaza rostirea intr-o silaba a doua cuvinte intregi fara elidarea unui sunet.Cratima marcheaza si lipsa unei silabe datorita ritmului rapid al vorbirii.
Acuma nujj daca e bine, asa am invatat eu la scoala :-P
Sper ca te-am ajutat