| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma sa nu ma fac de ras happy Pana acum nu am mai fost la un restaurant, niciodata. Zilele urmatoare urmeaza sa merg cu cativa colegi, iar eu nici macar nu am intrat in vreunul vreodata. Poate cineva sa imi explice detaliat cum se procedeaza? Si cum iti dai seama daca mergi tu sa iti iei ce doresti, achiti sau trebuie sa te asezi si sa vina chelnerul sa iti ia comanda?

Intram, ne cautam masa, ne asezam, verificam meniul si de aici? Vine chelnerul de unul singur(a se intelege ca observa ca au venit persoane noi) sau trebuie chemat? Cum il chemi? Cand aduce nota de plata si cum se plateste?

Fundita si mii de multumiri cui ma lamureste.

3 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Buna! Da, intri, cautati masa, va asezati iar chelnarul va veni prima data cu meniul sau va va intreba daca doriti meniu. Consultati meniul, va alegeti ce vreti, iar chelnerul va reveni in 5 minute cam asa sa va ia comanda. Cam atat... acum ce am zis mai sus depinde de restaurant, sunt si cheleneri care nu se obosesc sa vina si trebuie chemati, dar asteptati putin, 10 minute, depide cat esti de rabdatoare, iar daca nu vine il chemati sau plecati in alta partelaughing. Nu e cine stie ce, pana mergi odata si pe viitor vei stii cum stau treburile

| AH5 a răspuns:

Fiind un restaurant vine chelnerul la voi. Intri -cauti ce masa vrei tu unde vrei tu -te asezi-vine baiatu iti ia comanda-dupa ceva timp ti-o aduce si punct. big grin E restaurant poti sa il chiemi si tu in caz de mai vrei ceva si ai uitat sa spui etc. Adica nu ai cu ce sa te faci de ras. :*

| Bibble a răspuns:

Depinde de la un restaurant la altul. Nu trebuie decat sa te iei dupa restul din grupul tau. Iar cu nota de plata este astfel: la final, dupa ce terminati de mancat si va ia de la masa mancarea ramasa/fafuriile/tacamurile chelnerul va va aduce nota, care de obicei consta intr-un fel ne portofel (seamana ca forma) si in el se afla bonul pe care evident ca scrie pretul, iar acolo pui banii si i-l dai chelnerului cand se intoarce.
Bafta si distractie placuta!