| emaalexandra97 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine va rog.am un exerxitiu ca tema la educatie civica si nu stiu sa-l fac.acesta este:
enumerati principalele drepturi pe care le aveti, precum si indatoririle care decurg din acestea.
utem avea doar drepturi, fara a avea si datorii? ce s-ar intampla intr-o societate in care toti membrii cer doar drepturile, fara sa consimta la indeplinirea indatoririlor corespunzatoare?

va rog sa ma ajutati cat mai repede la rezolvarea acestui exercitiu.am nevoie de el pana-n ora 11:30(atunci plec la scoala)

Răspuns Câştigător
| Alekzandra a răspuns:

Fiecare are drepturi, dar si indatoriri.
Intodeauna trebuie sa dam ca sa primim ceva in schimb.
Indatoririrea in acest moment(pentru un elev) este scoala.Acesta trebuie sa invete.De asemenea treburile gospodaresti trebuie facute impreuna cu familia.
Sa ne gandim daca am avea toti dreptul de a sta acasa si a ne uita la TV de exemplu.Cine ar mai munci? Nu putem avea paine fara ca cineva sa munceasca.Pentru a pastra echilibrul cu totii trebuie sa ne indeplinim sarcinile(pentru elev repet sunt mult mai putine.)pentru a putea cere drepturi.
Te-am pupat si sa iei o nota mare :*.

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Precizeaza daca e vorba despre drepturile si indatoririle copiilor sau a tuturor cetatenilor.