| CoCaCoLa a întrebat:

Va rog ajutati-ma
enumerati principalele drepturi pe care le aveti precum si indatoririle care decurg din acestea. Putem avea doar dreptri, fara a avea si datorii? Ce s-ar intampla intr-osocietate in care toti isi cer doar drepturile fara sa consimta la indeplinirea indatoririlor corespunzatoare?

cel mai bun primeste funda

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte mişto! eu am doar drepturi:

1. dreptul de a scrie corect în limba română (tu se pare că ţi-ai luat dreptul să nu scrii corect);

2. dreptul să fac mişto de această iniţiativă;

3. dreptul să fiu anonim când fac mişto.

îndatoriri:

să-mi cer scuze, dar n-o fac.

Bă, voi nu aveţi treabă? ce p. mea vă f. grija drepturilor? normal că atunci când drepturile sunt foarte mari şi îndatoririle ar trebui să fie pe măsură. De ex: dacă am dreptul să decid cine e vinovat sau nu, imediat vine şi obligaţia de corectitudine!

dacă am dreptul la şomaj, atunci trebuie să fiu conştient că am obligaţia să-mi caut de muncă. etc. ce e aşa greu? dacă vrei să ai un drept asumă-ţi şi obligaţiile care revin de aici.