| mihhaela15 a întrebat:

Ajutati-ma va rog sa fac caracterizarea mamei din opera "Hronicul si cintecul vistelor" de L.Blaga

1 răspuns:
| Anutzzzaaa a răspuns:

Nu am sa-ti dau mura in gura, nu cred ca o va face cineva; dar...
Caracterizarea personajelor este o compunere in care sunt descrise trasaturile fizice si morale ale unui erou de-a lungul actiunii unei opere.
Portretul fizic --> se vor avea in vedere fizionomia, mimica, gesticulatia, vestimentatia personajului, etc.
Portretul moral-->identificarea trasaturilor de caracter, a faptelor, a modului in care vorbeste personajul, mentalitatea, etc.

Caracterizarea poate fi :
--> directa ( prezentarea facuta de narator, autocaracterizarea sau caracterizarea facuta de alte personaje)
-->indirecta ( vorbele si faptele personajului, aspectul personajului, de exemplu " nasul ascutit " arata mandria )