| bOom a întrebat:

Ajutatiima va rog. Mi s-a dat o tema la chimie si materia era inca din clasele precedente...Am uitat ce e asta reactia de combinare si de descompunere.MA ajutati?

Răspuns Câştigător
| NimeniAlta a răspuns:

Reacţii de combinare — care doi sau mai mulţi reactanţi se unesc pentru a forma un singur produs de reacţie;
ex: Hg + S → HgS

reacţii de descompunere — dintr-o substanţă compusă (reactant) se formează doi sau mai mulţi produşi de reacţie;
ex: KNO3 → KNO2 + 1/2 O2

3 răspunsuri:
| Christie a răspuns:

Nimeni alta are dreptate.
dai fundita.merita.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corecteaza greselilr de reprezentare a elementelor pe straturile pentru elementele:z:7=(ca)patrat (L)patrat(M)la 3 si Z= 10sadK) la 8 (M)patrat.Cum se face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca imi spui 3 amestecuri