| AriiMaria a întrebat:

Imi explicati si mie va rog Reactia de combinare la chimie va rog happy
Funda:*

Răspuns Câştigător
| AlbNegru09 a răspuns:

Reacția de combinare este reacția chimică în care doi sau mai mulți reactanți se unesc formând un singur produs de reacție. Formulă generală: A+B=AB
De exemplu: amoniac+acid clorhidric=clorură de amoniu:NH3+HCl=NH4Cl

Sper ca te-am ajutat? Fundaaa?

2 răspunsuri:
| redgirl19 a răspuns:

Reactia de combinare chimica este rezultatul dintre doi reactanti. De ex: cum se obtine dioxidul de carbon: C(carbon)+O2(oxigen molecular)=CO2