| Sayiumi a întrebat:

Ajutor am o problemă foarte mare
Eu sunt în clasa a 7 a și trebuie să fac 14 ani și sunt fată și am observat de la începutul anului acesta scolar că nu văd așa bine, s-a pus un proiect iar în fiecare zi suntem mutați intr-o bancă azi în prima mâine în a 2 etc până ajungem în ultima și după din nou prima iar eu nu văd la tablă din a 5, 4.,.3 bancă doar din primele 2 și dacă mă forțez un pic, și anul ăsta nu m-am putut descurca copiam rău de la tablă mai nimic de la ea mai mult ce înțelegeam din dictări și din capu meu, iar acum m-am programat la oftalmolog dar problema este că mai am în clasă 3 băieți care poartă ochelari iar unul dintre ei de cand și a pus el primul și au pus și alți 2 că na le plăcea cum le stătea și siau bagat cu o dioptrie nesemnificativă de 0 25 și după el și alte fete din alte clase că și mai toți știu că si-au pus ele că avea și el și că lor le place de băiatul respectiv că mai toate fetele îl plac mai puțin eu îl consider enervant și prost! Iar băieți ca vor să fie la fel de smecheri ideea e că dacă îmi pun și eu o să intru în aceași oala și nu vreau să fiu arătată cu degetul dar nici eu nu aș vrea să îmi pun dar nu mă pot descurca la învățătură ce să fac? Nu o să pot rezista de ura copiilor de loc eu sunt destul de fragilă pe interior chiar dacă pe exterior par nepăsătoare sunt o persoană ce ține în ea și explodează de odată, iar când și-a pus ochelari al doilea baiat ia și spus că,, de cand mi-am pus eu ochelarii vă puneți cu toti " și ia raspuns și ce dacă voiam să am și eu? "" Iar lentile de contact nu aș vrea să port că sunt destul de dezordonată și nu o să am grijă de ele și nu cred că m-as descurca, Ce pot face? Sper din toată inima să mă prindă cu o dioprie măcar de 1 50 sau 2 că poate le pot da peste nas că măcar am o problemă... Chiar dacă sună idiot asta e situația, Că el are ceva de 2 și... Iar eu dacă sunt prinsa cu o dioprie sub 1 vor râde de mine, ce pot face ani ales că o să vin când începe școala așa de odată cu ochelari pe nas nu am spus nimănui că nu văd decât părinților care mau programat, alte probleme nu văd subtrarile de la TV la tablă și lucruriile detaliate cum ar fi trebuit să fie poartă și mama mea ochelari și de curioziate intr-o zi i-am purtat și la TV vedeam cât de cât subtrarile doar scrisul mare ăla mai mutitel nu și lucrulrile puțin mai detaliate cu o dioptrie de 0.75 sau 0.50 nu prea știu dar eu zic că îmi trebuie mai mare l, ce credeți? Cum să fac să scap de răutatea copiilor? nu pot cu indiferența că nu reisist! Mulțimesc

Răspuns Câştigător
| Clace a răspuns:

Bună! Eu port ochelari de un an jumătate. La început aveam 1, dar simțeam nevoia de ochelari, acum am 2.25. Ideea este ca și la munte în clasa a fost aceeasi situație, mulți își cumpărau fără dioptrii doar pentru ca le plăcea cum le sta. Eu as da destul de multe ca să vad clar fără ochelari (lentile nu pot sa port pentru ca sunt de aceeași vârstă cu tine și încă sunt în creștere). Eu după ce mi-am cumpărat ochelarii ii lăsăm acasă pentru ca nu voiam sa aud comentariile răutăcioase ale colegilor, pana când am realizat ca sunt lucruri mult mai grave decât niște comentarii și ca nu ma descurc fără ochelari. Asa ca ar trebui sa te gândești la ce este mai bine pentru tine și sa fii puternica.
Succes! Sper ca am ajutat.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lumina ochilor este mai importantă ca hărțuirea colegilor.
Rezolvă asta cu ochelari și pe a doua cu CBT - Cognitive Behavioral Therapy, un fel de ochelari pentru creier.