| danielavinca a întrebat:

AJUTOR trebuie sa fac pe vineri 15 portrete literare problema e ca nu am un exemplu si nu stiu ce sa scriu dati-mi va rog un exemplu de portret literar facut unui personaj dau funda pentru cel mai bun raspuns si vot folositor pentru toata lumea VA ROG E URGENT

2 răspunsuri:
| Andra_4836 a răspuns:

Buna.
In primul rand, trebuie sa scrii care e statutul lui social, familia din care face parte, varsta, parintii, copii, slujba sau ocupatia principala etc.
Caracterizarea directa : facuta de narator, de alte personaje, autocaracterizare. Aici poti scrie si despre infatisare, statura etc.
Caracterizarea indircta : trasaturile de caracter ce reies din faptele sale, comportament, felul in care vorbeste.
Trebuie sa argumentezi cu cateva citate pe ici-colo happy
Scrii daca este personaj static ( e la fel de la inceputul pana la sfarsirtul operei) sau dinamic ( se schimba, in bine/rau) spunand cum happy
Scrii despre pasiunile personajului, lucrurile pe care obisnuieste sa le faca...thinking
Ar trebui sa stii de la ora de romana, dar sper ca te-am ajutat. Poti cauta caracterizari si pe net, daca nu ai timp sa le faci. happy
Succes!

| Alexandra1220 a răspuns (pentru Andra_4836):

Ma ajutat si pe mine