| vladeraser3 a întrebat:

Am 1.76 si am 18 ani.Credeti ca mai sunt sanse sa mai cresc inca 2 cm? Sunt fete de 1.77 sau 1.78 si vreau sa ajung la nivelul lorlaughing

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu cred ca mai sunt sanse sa cresti in inaltime, dupa varsta asta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dezvoltarea organismului uman masculin, se definitiveaza in majoritatea cazurilor in jurul varstei de 18-19 ani. Conform datelor statistice din tara noastra, majoritatea femeilor au in medie inaltimea de 163 cm, astfel ca in acest moment inaltimea ta actuala este cu circa 13 cm mai inalta decat cea a femeilor din Romania, asa cum reiese din urmatorul studiu stiintific :
,, Cercetarea, coordonată de oamenii de ştiinţă de la Imperial College din Londra şi folosind datele din majoritatea ţărilor lumii, a urmărit înălţimea în rândul tinerilor, bărbaţi şi femei, din date publicate între anii 1914 şi 2014 (vârsta analizata fiind 18 ani).
A reiesit ca românii au crescut într-o sută de ani cu aproximativ 11 centimetri. Sexul masculin din România in ultimii 100 de ani nu a prezentat modificari spectaculoase în media înălţimii, locurile ocupate la o diferenţa de 100 de ani fiind asemănătoare – locul 68 în trecut (inaltimea medie de 163, 8 cm) şi locul 54 actual (174, 7 cm media), din totalul de 200 de ţări incluse în studiu. Femeile din România au crescut de la 151, 1 cm in trecut la inaltimea actuala de 162, 7 cm. "" Fragment extras din : https://www.ziuadevest.ro/au-crescut-romanii-in-inaltime-cu-11-centimetri/
Multa sanatate!

| Plato a răspuns:

Baietii pot creste pana la 24. Exista exercitii ce te pot ajuta, de asemenea importanta e alimentatia.