| andrajicarean a întrebat:

Am 14 ani şi nu ştiu ce aş vrea să devin în viitor.Am auzit lucruri de genu':Lasă că ai timp să te gândeşti! Faza e că de mică eu eram mai serioasă şi învățam foarte bine şi eram destul de matură pentru vârsta mea.Chiar nu ştiu ce aş putea face în viitor cu viața mea...M-am gândit să mă fac fotograf pentru că îmi place meseria şi se câştigă bine.Adică la şcoală sunt foarte serioasă, învăț destul de bine (sunt bună la engleză,română,geografie) (sunt praf la matematică).Si un ultim lucru: eu la şcoală mă gândesc aşa (măi,formulele, ecuațiile şi problemele astea nu mă vor ajuta cu ABSOLUT NIMIC în viață, de ce sunt obligată să le învăț?)

Răspuns Câştigător
| AnotherDragHarry a răspuns:

Salut... Faza cu "las' ca mai ai timp" e total o prostie! Trebuie sa te gandesti din timp ca sa stii pe ce materii sa te axezi de pe materii sa te axezi! Cat despre munca de fotograf nu prea cred ca se castiga atat de bine si nu cred ca vei vrea sa ai anumite zile in care sa te chinui sa faci rost de bani! Dupa cate imi dau seama, esti o fata isteata asa ca de ce nu vrei mai mult de la viata? Poate o munca la birou? Oricum, nu trebuie sa te influenteze parerile noastre sau ale parintilor cu nimic, tu trebuie sa faci ceea ce-ti place!

5 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Daca ai vreo pasiune acum e momentul sa o incepi, vei avea si bani si iti va si placea ceea ce faci bafta

| Zaygon a răspuns:

Daca ai stii la ce ajuta toata matematica nu cred ca ai mai zice chestia aia. Daca in momentul de fata tii in mana un telefon sau esti pe un laptop/pc ar trebui sa le multumesti celor care au invatat mate ca sa poti folosi tu jucaria aia.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Se cistiga bine din fotografie? Nu cred.
Si, nu prea mai ai timp cum ti se spune. Gindeste-te bine ce ai putea face din ce iti place. Cit despre formule, ecuatii, gindesti total gresit. Iti vor fi de folos dar nu asa cum vezi tu acum.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Mie nu mi se pare ca esti prea mica, adica deja trebuie sa te gandesti la ce profil vrei sa mergi la liceu.
Daca nu iti place mate, dar iti place romana si engleza ai putea merge la filo bilingv.
Ca sa fii fotograf poti sa faci si un liceu de arte, sa stii, te-ar ajuta.
Tu nu esti obligata sa le inveti. Mate se studiaza pentru toti, nu doar pentru unii. Pentru unii se preda mate doar la liceu. Daca nu ar mai fi mate Romania ar fi mai praf la capitolul stiinta decat este deja, asa ca nu e un lucru rau matematica
Nici mie nu imi place si nu mi-a placut, dar am inteles ca nu am incotro. La liceu acum eu sunt la filo.
Succes

| AntonDemian a răspuns:

Dacă aș fi în locul tău m-aș face geolog sau translator și încearcă să înveți formulele, ecuațiile şi problemele că ajută în viață acum te gândești că nu dar ajută