| Stefanvly652 a întrebat:

Am 16 ani 1, 66 înălțime 60kg și vreau sa ma apuc de sală, vreau sa stiu daca aceste proteine îmi crează probleme, proteinele se numesc WHAYX5

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuiesc sa iti iei proteinele din alimentatie, nu sa te indopi cu prafuri.Succes in ce ti-ai propus.

| mODIN a răspuns:

Toate prafurile de proteine din comert sunt sanatoase. Aia care zic ca nu, sa-mi explice cum ajung toti bodybuilderii sa consume 50-60 de ani din viata asa ceva, in fiecare zi, si sa nu-i afecteze, dar cumva daca noi muritorii de rand indraznim sa ne atingem de ele deodata dau toate bolile pamantului.

Astea care sunt obtinute din "Whey", mai ales, sunt naturale. Cu alea vegane am dubii, dar "whey" e zeama care ramane dupa ce faci branza, zer ii spune in romana, si pe langa asta mai au zahar, arome si creatina unele. Ce anume ar trebui sa-ti creeze probleme aici?

Si creatina e 100% ok de consumat, apropo.

In schimb, iti recomand sa eviti orice alte tipuri de produse. Nu vorbesc doar de steroizi, ci si de suplimente de tipul BCAA sau "Weight Gainers" sau "Pre-Workout". BCAA nu functioneaza, sunt un fel de mit, "Weight gainers" sunt galeti de zahar efectiv, iar "pre-workout" sunt prafuri cu exagerat de multa cofeina in ele care vezi doamne iti dau energie. Sunt tentante toate la inceput, dar adevarul e ca nu te ajuta cu mai nimic daca nu esti deja dedicat trup si suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți va afecta sănătatea orice fel de proteine și pline de chimicale tu ești în creștere nu-ți otrăvi sănătatea cu astfel de prafuri pline de cancerigene care îți distruge sănătatea. Daca vrei Sâte apuci de sală și ai timp pentru pentru sală bravo este ceva sănătos și bun pentru tine dar nu-ți otrăvi sănătatea cu chimicale și cancerigene.

| Stefanvly652 explică (pentru anonim_4396):

Vă mulțumesc din suflet pentru sfat!