| frick a întrebat:

Am 16 ani si aproape 90 de kilograme.Am hotarat ca este timpul sa fac ceva si de saptamana viitoare ma apuc de sala zi de zi.Ma gandesc ca trebuie sa tin si o dieta, dar nu stiu care anume e mai potrivita pentru varsta mea.Nu imi permit financiar sa merg la un nutritionist deocamdata. Dar sunt curioasa cam cat as putea sa slabesc pana in vara, dar teama mea cea mai mare este sa nu raman cu piele care sa atarne. Un mic ajutor, va rog!

Răspuns Câştigător
| davidwarner a răspuns:

Pai depinde ce intelegi prin dieta. Iti recomand sa eviti dietele miraculoase care promit pierderea kg in timp foarte scurt. Pentru inceput fixeaza-ti 3 mese pe zi si o gustare, max 2. Ideal ar fi sa eviti dulciurile, prajelile, alimentele care contin grasimi saturate. Nu trebuie sa eviti total grasimile, mananca alimente care contin grasimi benefice organismului precum omega3. Acum, privind realist nu cred ca poti renunta la,, alimente nepermise,, brusc, asa ca incearca sa le consumi mai rar. Iti dau un exemplu de meniu zilnic: dimineata- aprox 50 de grame de cereale integrale cu lapte sau iaurt si un suc natural( cand te trezesti inainte de a manca bea un pahar de apa pentru a curata organismul), pranz- o salata cu rosii, castraveti, salata verde, branza slaba, putin ulei de masline, sare si piper sau o salata cu mar, morcov, telina, in fine imaginatia ta este limita, incearca amestecuri de legume cu braza sau carne slaba fiarta sau la gratar, incearca sa eviti dressingurile pe baza de ulei mult sau lactate; o felie de paine neagra si daca vrei un fruct la desert, cina: o portie de supa crema de legume sau o frigaruie cu legume, la gustari incearca fructe, batoane de cereale sau iaurt. Cauta pe internet informatii despre caloriile negative, adica acele alimente care consuma mai multe calori pentru a fi digerate decat contin. Bea 2 l de apa pe zi si nu manca cu 4 ore inainte de a dormi. De asemenea calculeaza-ti necesarul de calorii pe care trebuie sa le consumi zilnic si scade 500 pentru a slabi. Mult succes!

4 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Esti inalta? Say scunda? Oricum cred ca vei reusi sa slabesti 10 kg adica te ti bine de dieta.Probabil te miri ca am zis doar 10 kg in atatea luni, dar crede-ma ca nu vei resui sa slabesti in fiecare saptamana un kg sau 2. Orice dieta ai tine este important sa ti minte urmatoarele lucruri :
-fara dulciuri
-fara mancare dupa ora 6
-fructe zilnic
-mese dease
-fara mancaruri prajite
-fara mancaruri cu grasimi
-si cel mai important macar 15 min de alergat sau exercitii fizice pe zi
-cam 2 litri apa plata pe zi
-doar o felie de paine pe zi sau 2
-nu te forta sa slabesti mult in timp scurt, pentru ac sigur vei pune repede la loc
-ai grija ce dieta iti alegi. Unele sunt periculoase in sensul ca adica nu le mai ti te ingrasi imediatwinking
BaFthabatting eyelashes

| fuckThisLife a răspuns:

Pai din moment ce faci sport, la cate kg ai nu cred ca o sa ai o problema cu pielea

| nimenialtudecatunanonim a răspuns:

Cateva trucuri de slabit:
nu manca dupa ora 7 ,
mananca mult dimineata
fructe si legume in loc de dulciuri
si fa sport o ora pe zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://dietapentrutine.blogspot.com vezi aici