| Ana123445 a întrebat:

Hei..ca sa slabesc mai repede sa merg la sala de 5 ori pe saptamana sau sa merg o data pe saptamana la nutritionist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Hai sa te scutesc de plata la nutritionist, oferindu-ti raspunsurile la intrebarile pe care le ai, raspunsuri la care am ajuns dupa multa cautare reala + virtuala si pe care le-am probat pe propria-mi piele si au functionat happy

Trebuie sa manaci la ore fixe cu o marja de maxim o ora. si in fiecare zi sa mananci la acealesi ore. poti trece peste mese, dar nu le poti lua la alte ore decat la cele la care iti vei fixa masa. Evident ca mesele de dimineata vor avea mai multe calorii decat cele de la pranz, iar cele de seara vor fi foarte slabe in calorii.
Trebuie, de asemenea, sa bei multa apa :
1 cana (250 ml)fix dupa ce te trezesti; 1-2 cani de apa cu o ora inainte de micul dejun - asta doar daca poti; 1-2 cani de apa cu 20 de min inainte de pranz si cina; 100-200ml de apa dupa c e ai baut ceai/cafea. sucuri sau chestii acidulate nu bei. iar seara - sa bei 300-600 ml de apa cu 2 ore inainte de culcare. Daca nu poti atunci, incearca sa faci in asa fel incat in intervalul de 2 ore de dinainte de culcare si pana la culcare sa bei cantitatea de apa de care am zis mai sus, aia cu 300-600ml.
Trebuie sa iti obisnuiesti asa organismul si vei slabi. Eu am facut chestia asta si a functionat, spre uimirea mea happy

Multi recomanda dar nici macar ei nu au incercat ceea ce recomanda. Eu am incercat ceea ce ti-am spus mai sus si chiar functioneaza. Sportul poti sa il faci cand vrei tu : dimineata, la amiaz, seara, noaptea, etc - dar sa fie dupa min 2 ore de la ultima masa luata.

Cu privire la sport, poti face orice, atata timp cat transpiri. Ai putea merge o data la 2 zile la sala, nu chiar in fiecare zi.

| RAY a răspuns:

Sa manci mai putin, recomand si sprinturile la cum te vad eu tias recomand asa
o dieta bogata in proteine + sprinturi 5 minute per zi -sa ridici mici greutati, daca ai alte intrebari ma poti intreba

| Donsavas a răspuns:

Treaba asta cu slabitul este simpla. Faci mai mult sport decat de obicei si mananci echilibrat. Ideea este sa-ti accelerezi metabolismul. Iesi din zona de confort si mergi pe principiul mananc sa traiesc! Asta inseamna ca te vei asigura ca al tau corp va asimila toti cei micro si macronutrienti esentiali din surse alimentare cat mai sigure. Trebuie sa te asiguri ca nu intreci limita pentru a nu avea de unde sa depozitezi dar nu prin infometare sau neglijenta. Nu ne imbolnavim pentru a fi mai frumosi. Nutritionistul este doar un consilier specialist in dietetica iar sala este un loc amenajat pentru cei ce lucreaza, nu doar vor sa o faca. Tu esti cea care trebuie sa depuna efort pentru ca tu iti doresti acele rezultate si alta cale sigura prin a ajunge sa ai corpul dorit nu exista.

| Sorinlelele a răspuns:

Mi se pare o intrebare stupida, normal ca mai bine mergi la sala si vrei sa fi slaba in cateva saptamani laughing. Sora mea merge la sala de 2 ori pe sap si a slabit 4 kg in doua luni!

| TheGoldenHope a răspuns:

Depinde ce tip de sala faci. Daca te concentrezi mai mult pe cardio o sa ai rezultate mai rapide (alergat, aerobic etc.) pentru ca tu vrei sa slabesti nu sa faci muschi, dar sa ai grija cu efortul sa nu te suprasoliciti. De asemenea poti sa combini vizitele la nutritionist cu sala si va merge mult mai bine.
Good luck! happy