| Alexdsds a întrebat:

Am 17 ani, tatal a murit, mama si-a refacut viata sa zic asa. Stau cu bunica dar am certuri ff mari.Ma cert din orice, nu pot vb nimic cu ea ca striga, e fff dificila si daca dorm mai mult un pic zice ca de ce dorm atata..Nu mai stiu ce sa fac, mi-a trecut prin gand sa ma sinucid.Totusi nu mi-ar placea sa stau cu mama fiindca am crescut in locul natal si imi place. Sa stau singur as vrea dar nu am casa, sunt la liceu.Peste cateva luni fac18 ani. Cred ca am si o depresie, sunt o fire inchisa si rusinoasa si am resentimente. Tatal a murit cu multi ani inainte.Niste sfaturi...as vrea. Multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand scoate-ti din cap sinuciderea. Viata este o lupta pe care unii o incep mai devreme, altii mai tarziu. Esti si la o varsta la care tinerii au nevoie de mai multa intelegere, dar daca nu o ai trebuie sa induri. Fiind la liceu nu ai nici mijloace sa te intreti, esti dependent de painti si de bunici.
Tu trebuie sa analizezi cm este mai bine: sa induri certurile bunicii sau sa stai cu mama si sa suporti "despartirea" de locul natal. Eu consider ca, daca te intelegi bine cu mama ta, e mai usor sa te adaptezi la noul loc de locuit, decat sa suporti ce-ti face bunica.
La sfarsit iti fac o recomandare: analizeaza daca nu gresesti si tu cu ceva in relatia cu bunica.

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Denisa730 a răspuns:

Poate nu sunt eu in masura sa iti dau cele mai bune staturi dar eu as zice sa vorbesti cu un psiholog. Te-ar putea ajuta mult. Sper ca ti-am fost de ajutor dar nu uita sinuciderea nu e o optiune ca sa scapi de ceva.