| Dancb a întrebat:

Vreau sa fiu cât de scurt pot, deci am 19 ani, nu lucrez momentan dar vreau sa îmi caut un loc de munca ok. Stau cu bunica ca tatăl a murit și mama nu înseamna nimic pentru mine, m-a părăsit sa zic asa sta cu cineva... În fine, eu ma cam cert cu bunica și as dori sa merg în chirie, dar nu stiu dacă gândesc bine, vreau sa știu dacă ar fi o soluție? Cum e sa stai în chirie? Pe lângă chirie plătești apa, curent etc? Eu stau la casa momentan!

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

De ce sa nu stai cu bunica? Chirie adica platesti o suma afara de tot ce platesti deci curent, gaze, apa calda, rece si ce mai e.
De ce te certi? Care sunt motivele? Merita sa dai unuia bani moca lunar?

| Alverto a răspuns:

Bro dacă ești bun în ceva aplică la acea meserie, iar dacă ești foarte bun la ceva anume în câțiva ani banii vor veni grămadă
Meseria este brățară de aur
Uite luam ex lui Adrian Niculescu, stătea în chirie și a început să îi învețe pe alții cum să tundă in dormitor (și asta doar că era bun ca frizer fiindcă a fost frizer ani buni)
Și acum are 3 școli pentru așa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! E normal sa nu te împaci bine cu bunica ta. E problema diferenței de vârsta. Eu te sfătuiesc sa îți prețuiești bunica și sa nu uiți de ea. Te a crescut când nu ai avut pe nimeni. Găsește ți un loc de munca, așteaptă câteva luni sa strângi un bănuț,nu te grăbi. Dacă pe parcurs te descurci la locul de munca și îți merge bine și financiar,te muți in chirie.
Acum sa îți explic și cu chiria. Poți sa închiriezi un apartament:garsoniera și sa stai singur sau cu un prieten ceva. Sau poți închiria o camera intr-un apartament și mai locusti cu persoane străine. Se plătește chiria(suna de bani pe apartament/camera ),iar pe lângă tu plătești lunar utilitățile( apa,curent, cablu, net, caldura iarna, întreținerea pe
Scara) la întreținere intra diverse( femeia de serviciu de pe scara, lumina stradală, depinde de zona di bloc)

| Justme79 a răspuns:

Bună până îți găsești un job și devi independent rămâi în continuarea la bunica ta, o lună sau chiar două după aceea te interesezi cum este să stai în chirie și cât te va costa...în funcție și de zona unde mergi și multe altele o sa ști ce cheltuielile vor fi!