| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 si mama nu ma lasa sa ies cu masina cu iubitul meu[relatie de 3ani jum] care a luat carnetul recent, din prima, toata lumea il lauda etc.Imi face scandal si urla ca ei ii e frica si ca numai dupa ani de zile stii sa conduci.Sa nu mai zic ca mereu ma intreaba cand ies afara unde mergem.Iar noi nu mergem pe distante lungi, de obicei 1-2 minute distanta, la un local.Mai dam 1-2 ture de oras, orasul fiind super mic, ca in 3 minute il poti inconjura lejer cu o viteza de numai 35 km/h.

Partenerul meu desigur ca nu vrea sa o minta pe mama, si e corect, da de-aia suferim noi si trebuie sa mergem pe jos sau cu taxiul sau cu autobuz ca nu e ea de acord.Eu sunt directa si impunatoare si i-am zis si ei in fata" Tu n-ai sa stii vreodata cand o sa merg eu cu masina, exact din cauza asta, ca tu nu ma lasi ".

Mama mereu a fost asa, de cand ma stiu mica, mereu a fost severa si imi punea restrictii, de abia daca aveam prieteni, iar daca aveam erau mereu de " rang inalt ", Doamne fereste sa fumeze sau sa aiba parinti nasoli. Desigur ca faceam eu cum zice ea.

Intrebarea e, ce naiba sa fac sa il conving si pe el sa o lase mai moale si sa o minta pe mama daca il intreaba?
Bine frate te inteleg ca vii tu acum si imi comentezi mai jos" DACA SE INTAMPLA CEVA" etc. Abureli frate, n-are ce sa se intample daca esti responsabil asa ca te rog, tu cel care citesti acum, sa ma scutesti de asa ceva, ori nu te mai obosi.

10 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

La varsta asta de 20 de ani ar trebui sa iei propriile tale decizii, nu sa iti intrebi parintii ce trebuie sa faci.

| Andreeush a răspuns:

La 20 de ani cred că ești suficient de matură să iei propriile decizii.
Până la ce vârstă vei asculta de mama ta ca un copil mic?

| Holiday a răspuns:

Asa se intampla cand nu stii sa spui "STOP". Chiar daca e vorba de parintii tai. Cam ar fi cazul sa afle ca ai coloana vertebrala si nu stai sa le asculti toate traznaile.

| Plato a răspuns:

De ce... mai stai cu mama la 20 de ani? Se presupune ca esti la facultate sau la munca la varsta aia.

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

Buna gluma, serios!

| 2EXA a răspuns (pentru Plato):

E usor sa zici asta.Nu isi permite toata lumea sa se mute in chirie cat ai zice peste si sa si munceasca si sa faca si o facultate. happy
Fac facultate si sunt si navetista.

| Plato a răspuns (pentru 2EXA):

In cazul asta trebuie sa mai rabzi pana esti independenta si nu depinzi de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Eu sunt directa si impunatoare"
Da, de aia faci ce-ți spune mama ta.Psihologie inversa, am inteles.
Dacă nu-ți convine, pleacă. Daca nu vrei/nu poți, rabda.
Rang înalt laughing mda, știu cum e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai e foarte simplu, mergi cu el odata, in oras si o luati si pe maica-ta, undeva unde are treaba,
SI o sa vada cum conduce si n-o sa-si mai faca griji.
Si eu ca parinte m-as ingrijora.
Cum naibi sa nu ma ingrijorez cand in fiecare zi la stiri vezi accidente cu copii veniti de la club beti si conduceau. Sau prinsi drogati la volan si au omorat oameni nevinovati, cand altul facea live pe Facebook si a omorat 9 oameni intr-un microbuz, si la sfarsit mai si zice, lipsa de experienta a soferului impreuna cu neadaptarea bla bla, a dus la decesul acestuia, era impreuna cu logodnica lui in masina, maine trebuia sa se casatoreasca.
Cand vezi asemenea stiri in fiecare zi la tv, cred si eu ca devi paranoia, mai ales cand e vorba de copilul tau.

Dar daca faci asa cum ti-am zis, si o iei si pe ea cu voi odata la un suc, si o sa vada ca, se descurca si ca conduce prudent, o sa fie mai permisiva.

| 2EXA a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, sunt mii si mii de stiri de genul si accidente precum ai spus tu, de aceea ei ii este atat de frica.
Da, asa am facut. Suntem pe drumul cel bun, iti multumesc!