| Maradona75 a întrebat:

Am ajuns la concluzia că oameni sunt niste gunoaie, nu toti dar majoritatea.Se folosesc de tine, după te arunca.Cat esti in preajma lor(fratele meu, cel mai bun prieten) cand pleci te injura si te vorbeste urat.Cata falsitate incape in aceasta lume? Lumea te critica fara sa te cunoasta,rad de tine,de problemele tale,te ranesc,mă uit si ce se intampla cu alte persoane,cata tristete se vede in ochi lor, e sfasietor in ce lume groaznica traim. Ziua te saluta si vorbesc cu tine iar seara vin si te injura ask.fm, asa e lumea din ziua de azi.Cred ca ar trebui să pun mai putin suflet si sa ma schimb.Cum as putea sa numai ma intereseze de alti. Vreau pe 15 septembrie cand intru pe poarta scoli să arat ca nimeni nu inseamna pentru mine nimic.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa judeci pe nimeni si nici sa te schimbi, de dragul cuiva.
Puterea unui om incepe din momentul in care are curaj sa fie el insusi, fara sa-i pese de ce ar putea crede ceilalti.
Pentru ca ceilalti nu sunt ca el, fiecare e unic si irepetabil.
Observ ca te lasi influentat de o vorba rea, de o judecata nefavorabila.Nu e bine.
Siguranta de sine e un mare atu in viata.
Sa ai principii,sa fii binevoitor cu cei mai slabi si stabil in pareri cu cei mai tari,nu e atat de greu.
Oamenii nu sunt gunoaie,sunt oameni de toate felurile,mai buni,mai rai,tu iti stabilesti de cine accepti sa fii inconjurat.
Rudele nu le poti ignora,dar le poti educa, iar prietenii sunt rudele pe care ti le alegi singur.
Tu iti faci viata asa cum doresti, indiferent de dorinta altora de a-ti strica buna dispozitie, increderea in tine, bucuria si seninatatea.Mai exact, reusita lor ii face sa se simta bine si le da puterea pe care nu o au in interior, au nevoie de tine pentru a se simti puternici...iti spune ceva urcatul pe cadavre?
Ei,nu le permite,nu te lasa influentat,parerile si ideile tale le sustii,le aperi si crezi in ele,asa cum crezi si in tine!
Nu permite nimanui cu o vorba sa-ti distruga intreaga ta lume, apara-te, fa-ti lumea atat de stabila si de puternica, incat sa nu poata patrunde nici macar o soapta neplacuta!
Munceste cu tine, cu psihicul tau influentabil si gaseste puncte fixe in interiorul tau pe care sa te poti baza.
Si ramai asa.

| sappy a răspuns:

Asa a fost si va fi lumea, obisnuieste-te!

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Daca esti respectat respecta si tu, daca nu esti respectat nu respecta.Multi dintre oamnei sunt rai,si vor atentie si altele, facand misto de altii care nu au nicio vina,,, Inainte sa judeci pe cineva asigurate ca tu esti perfect,,.Nu ii baga in seama, fa-ti prieteni care sa merita respectul tau, nu oricine.Nu face si tu ca ceilalti, sa insemne ceva pentru tine cei care merita, de restul nu ii baga in seama.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!