| florin32413 a întrebat:

Am avut o *bataie acum ceva zile* la scoala mai exact. Celalalt coleg a dat primul cu pumnul si i-am dat inapoi. Era vorba sa ma dea in judecata pentru asta. Se poate intampla?

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Profesorii au dreptate.In astfel de situatii trebuie sa apelezi la cine este in masura sa rezolve conflictul, nu sa te comporti de parca esti erou in propriul film de actiune.Nu erau colegi pe acolo care sa fie martori? Jur ca astfel de situatii si multe altele mult mai grave sunt motive perfecte pentru ca ulterior sa fie instalate in salile de clasa niste camere de luat vederi.Probabil te vei alege cu un avertisment sau cu nota scazuta la purtare, in creion.Nu avem de unde sti, ramane pentru tine sa afli.Incearca sa nu te mai implici in niciun conflict, fiindca mereu vei avea de pierdut, chiar daca tu ai impresia ca iti faci dreptate si castigi.Bafta!

| florin32413 explică (pentru dullcat):

Stiu, nu am vrut sa ma implic de asta nu ma implic in astfel de chesti mai niciodata. Profesori ma stiu si de elev bun cu note de 9 si 10 dar ce sa faci. el a dat si eu din vina la nervi si diferite chesti intamplate inainte am zis sa dau inapoi.

| sofisis a răspuns:

Cine sa te dea in judecata? Celalalt elev? Poate daca vrea dar poti demonsta cu martori ca a fost in legitima aparare.

| florin32413 explică (pentru sofisis):

Sunt si camere de vedere dar totusi se vede ca el a dat primul dar cumva tot mie o sa imi scada punct. Asta este s-a dus bursalaughing

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Tu poti spune ca a fost in legitima aparare.

| florin32413 explică (pentru MAteiLaAjutat):

Am spus asta totusi profesori spun ca ar fi trebuit sa merg in cancelarie si nu sa dau inapoi. Din ce am vazut si inteles o sa ne scada o nota la purtare. Judecata probabil ca a fost doar pentru amenintare.

| MAteiLaAjutat a răspuns (pentru florin32413):

Cel mai probabil.