| ionuka a întrebat:

Am cosuri pe fata cum as putea scapa de ele chiar natural daca se poate? si imi raman urme de la ele si daca am vreo zgarietura pe mana imi ramane uramsad ce sa fac? sau ce sa folosesc? Multumesc pentru ajutorbig grin

3 răspunsuri:
| M.madallina a răspuns:

Pune cateva picaturi de lamaie pe un disc din acela demachiant si apoi aplica pe cos, ii usuca.sau taie o felie de cartof crud si maseazate cu ea pe zona cu cosuri, vor disparea mult mai repede

| rozalia25 a răspuns:

Bea ceai de 3 frati patati si/sau gel de aloe vera, si pe fata da cu pliculete de ceai verde folosite. Lasa-le sa se usuce dupa spala bine fata, pune o masca exfolianta si apoi hidrateaza cu gel hidratant pentru fata, nu crema grasa. Partea cu exfoliatul odata la 3-4 zile. Bafta! Pt zgarieturi ulei de sunatoare si unguent de galbenele.

| dya_4589 a răspuns:

Eu pot spune ca am scapat de ele, doar in perioada "critica" imi mai apar 2-3, dar trec, insa tot mai respect tratamentul. Dimineata ma spal cu sapun cu sulf, apoi folosesc crema Sebo-Reglatoare din Gama Gerovital Plant Stop Acnee, daca plec imi acopar urmele (astea trec in timp) care au ramas cu baton corector din aceeiasi gama cu crema (NU FOLOSI FOND DE TEN, oricat de grava ar fi acneea, acesta poate favoriza dezvoltarea ei). Seara ma spal cu sapun cu sulf si apilc iar crema (P. s apa sa nu fie rece, ci calduta). De 2 ori pe saptamna imi fac o masca cu pudra de argila Aslavital si apa (folosesc jumate de pliculet; insa in prima etapa a tratamentului cu argila va trebui sa-ti faci masca o saptamana) si o tin aprox 20 de minute. Bea cta mai multe lichide si consuma multe fructe si legume, redu grasimile si renunta la chipsuri&snacksuri. De asemenea eu am facut si o cra cu ceai de 3 frati patati.
Insa mai ai nevoie si de rabdare si optimism! Mie mi- luat cam vreo 6 luni sa ajung aici.
Succes!