| Elial a întrebat:

Am cunoscut un baiat in vara, la zilele orasului. Eram cu el si cu niste prieteni.el mi-a spus ca ma place si m-a intrebat daca vreau sa fiu impreuna cu el, dar i-am spus ca nu. In toamna, am picat in acelasi liceu, in aceeasi clasa, dar parca el era altcineva, se comporta foarte urat, vorbea altfel si era diferit fata de baiatul dragut pe care l-am intalnit la zilele orasului. Nu am prea vorbit la inceput, doar ne trimiteam priviri scurte si pline de subinteles. Pe zi ce trecea, mi se parea din ce in ce mai frumos, dar nu puteam si nu voiam sa ma indragostesc de el pentru ca, comportamenul lui ma lasa rece si plus ca nu stiam daca ma mai place. Dupa cateva saptamani de scoala, am inceput sa vorbesc cu el pe internet. ma intreba in fiecare seara ce fac, si asa ajungeam sa vorbim ore intregi, doar ca la scoala parca uita tot ce am vorbit si era la fel de indiferent, rece si nepasator ca si in primele zile de scoala. L-am chemat intr-o zii afara cu mine si cu niste prietene si a venit, dar intre timp se intalnise cu niste prietene si a plecat cu ele, lasandu-ne balta pe noi. A doua zi, i-am spus ca e nesimtit, iar el si-a cerut scuze. apoi m-a intrebat daca il plac, iar eu i-am spus ca da si l-am intrebat daca el ma mai place si a spus ca nu stie... Dupa asta, ne-am mutat in aceeasi banca, iar eu.ei bine il plac din ce in ce mai mult, dar el imi da intr-un fel de inteles ca sentimentul nu e reciproc. Sunt asa curioasa sa vad ce gandeste..as vrea sa stiu macar daca ma mai place, dar nu am cum. Nu stiu ce sa fac... sa il uit sau sa continui sa sper?

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Continua sa speri, baiatul te place chiar daca nu recunoaste

| Radu284 a răspuns:

Sa il uiti? poti sa uiti pe cineva la comanda, mai ales cand te vezi cu el in fiecare zi? big grin

Nu-l cunosc, deci nu pot sa-mi fac o parere despre el, dar este posibil sa se comporte rece ca sa para mai cool si sa ii dai mai multa importanta.

Eu personal l-as lua deoparte, si i-as reitera faptul ca imi place de el, dar ca nu este chiar singurul baiat din univers, si ca daca doreste o relatie cu mine ar fi o idee buna sa nu dea cu piciorul sansei, si sa se comporte adecvat.

| ronniii33 a răspuns:

Daca iti place asa de mult de el, de ce sa uiti? Uneori trebuie sa speri si sa crezi in ceea ce iti doresti, nu poti sa pleci ca un las.
In primul rand, te-ai gandit ca raspunsul tau din vara l-a afectat? Baietii nu arata niciodata daca sunt ranitit, pentru ca ei vor sa fie cei care ranesc, nu neaparat si in acest caz, insa poate schimbarea lui de comportament si schimbarea faptelor sale se trag din ce s-a intamplat in vara, poate ca acum daca vede ca il placi se va chinui sa te faca sa suferi si sa-ti ofere accelasi refuz. Nu cred ca exista persoane care sa lase ceve neiertat.
Insa daca vrei ceva trebuie sa obtii. Uneori doare mai tare daca renunti la un lucru, decat daca suferi dupa acesta. Si eu am renuntat de multeori la un tip, am incercat sa nu-l mai plac, sa opresc toate sentimentele mele pentru el, insa ghici la cine ma intorceam mereu? Dupa toate noptiile cand gaseam motive sa renunt, tot la el ma gandeam. Intr-adevar, am suferit, insa cand am reusit sa-i dau drumu cu adevarat, nu a fost pentru ca am vrut sau pentru ca m-am straduit, ci pentru ca vedem ca nu ajungeam nicaieri cu el.
Deci, sfatul meu e sa nu renunti, la un moment dat se va intampla natura, insa ai putea sa te afisezi indifernta catre el, o gluma cu subinteles, o privire "ochi’n ochi" si cam atat.
Mult noroc.
P.s : poate imi trimiti un mesaj cu sfarsitul acestei povesti intrigante. happy