| NarcisaNarcisa a întrebat:

Am decis sa slabesc...dar nu stiu daca o sa reuseasca o dieta de a mea vreau ca in fiecare seara sa mananc salata de fructe sau de legume....ma v-a ajuta?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Degeaba,mananci seara doar salate de fructe si legume,daca in restul zilei,ori nu mananci ce trebuie(paine alba,carne grasa,mezeluri,prajeli,foietaje,bei bauturi dulci din comert,etc),ori mananci cand apuci sau nu faci miscare de loc,stai doar la tv sau calculator.
Mese luate la ore fixe,de trei ori pe zi,cu cate doua suplimente,intre mesele principale,portii mici de mancare,dar din fiecare categorie(proteine,vitamine,minerale,glucide si lipide sanatoase,lichide).
Daca in restul zilei, ai grija ce si cat mananci, daca ai grija sa te hidratezi, mai faci si ceva miscare, macar 30-40 min/zi, poti manca seara salate de legume, fructe, dar nu mai tarziu de ora 19, deoarece fermenteaza.Asa ca, dupa ce mananci, nu ar fi rau, ca macar 15-20 minute sa faci miscare, o plimbare, in aer curat.

| NarcisaNarcisa explică (pentru pietrean):

Nu mananc carne si nici paine si fac sport iar din 1 aprilie ma voi apuca si de sala...dar voiam sa stiu daca e bine cam pe la ora 5-6 sa mananc o zi salata de fructe o zi salata de legume

| pietrean a răspuns (pentru NarcisaNarcisa):

Este foarte rau ca nu mananci si carne(pui, curcan, vita), ficat.Organismul are nevoie si de proteine, fibre.De unde le ia? Mai vrei sa mergi si la sala:muschii cum vor functiona,daca nu au proteinele necesare?
Carne poti folosi(de marimea palmei tale),fiarta, la gratar(nu de carbune), la cuptor si alaturi legume fierte sau tot la cuptor, sau salate.
Daca mananci salate, la ora 5-6, noaptea stomacul nu o sa aiba ce sa "macine", ca sa-i dea organismului ce are nevoie.Si atunci ori o sa-ti fie foame,ori dupa cateva zile o sa fii lesinata, dar si stresata."Dieta pentru slabire", nu trebuie sa fie un chin, cu frustari, trebuie sa fie un mod de viata sanatos.

| NarcisaNarcisa explică (pentru pietrean):

Asa e o sa incerc sa mananc si carne nu vreau sa fiu lesinata dar imi e ca poate ma ingras mai mult daca mananc multe salate

| pietrean a răspuns (pentru NarcisaNarcisa):

Proteina din carne(vita,pui,dar se mai gaseste si in peste,oua,lapte,nuci,fasole,mazare,cereale) este necesara, pentru muschi, par, piele, organe interne.Nu ingrasa, doar daca este si cu grasime, prajita in ulei, in cantitate mare.Foloseste mereu alaturi,salate.
Si paine poti consuma,cei drept in cantitati mai mici, dar trebuie sa consumi:paine facuta din faina integrala(chiar cu tarate, seminte), paine de secara, paine Graham.Ai nevoie si de fibre, care ajuta la eliminarea grasimilor.