| 7teen a întrebat:

Am facut o greseala pe care am regretat-o imediat dupa, asta fiind ca am mintit despre faptul de a avea prieten.
Acum cateva zile am cunoscut un tip foarte okay cu care am multe lucruri in comun iar relatia mea actuala este intr-o situatie destul de aiurea
Eu si actualul iubit nu prea comunicam iar faptul ca am incercat sa discut cu el nu a schimbat nimic. am ales sa las lucrurile asa pentru un moment
Astazi am iesit in oras cu tipul ce l-am mentionat mai sus si un prieten comun, cand mi-a pus intrebare "tu ai prieten?"
Primul raspuns care mi-a venit in minte in acel moment a fost "nu". ceea ce am si regretat dupa
Stiu ca nu ar fi trebuit sa mint si daca as putea chiar as schimba cele intamplate. e ca si cum nu am fost eu cea care a raspuns atunci.
El ar putea afla foarte usor si nu as vrea sa isi faca o impresia proasta despre mine tiinand cont ca nu ne cunoastem de mult timp.
As aprecia mult o parere sau un sfat. Eu m-am gandit sa-i explic ca lucrurile erau complicate atunci si am exagerat cand am spus ca nu am pe nimeni. Multumes mult

4 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Stai liniştită, în curând nu o să mai ai pe nimeni din cauza minciunii tale.

| KamaSutra a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care il poti face este cum ai zis si tu sa.i explici cum stau lucrurile de fapt. Spune i motivul pentru care ai mintit, si daca este baiat de treaba sa speram ca va intelege. Cat despre celalalt tip, daca nu va mai intelegeti, despartiti.va!
Mi se pare ca esti cam nehotarata, gandeste.te pe cine vrei de fapt

| SkyPilot a răspuns:

Exact asa trebuie sa si faci. Ii spui ca relatia in care esti nu merge si ca ai de gand sa o inchei, dar nu ai avut inca curajul sa o faci.

| DenisaE a răspuns:

Buna. In primul rand trebuie sa te gandesti la tine si la ce iti face tie bine. Daca in relatia ta cu actualul nu mai exista comunicarea, iti pot spune din propria experienta ca nu o sa mearga niciodata. Atata timp cat ai incercat sa vorbesti cu el despre asta si nu isi da nici o urma de interes este o problema. Incearca sa insisti. Incepeti sa comunicati iar, incearca sa deschizi cu el subiectul asta si sa il intrebi ce s-a schimbat. Daca cu timpul nu face nici un efort, relatia va deveni tot mai rece. Nu merita sa tragi de ceva sau de cineva pe care il doare in cot. Legat de "tipul okay" ii poti spune ca ai inteles gresit intrebarea sau ca ai spus asta doar pentru ca voiai sa vezi care este scopul lui si ca tu nu vrei altceva de la el decat prietenia. Dar daca incepe sa iti si placa s-ar putea sa devina o situatie mult mai incurcata.